Trwa ładowanie...
d4mtnu3
14-02-2016 19:00

Wicepremier złożył kwiaty na grobie pierwszego Konsula Generalnego RP w Indiach

Wicepremier Piotr Gliński złożył w niedzielę w Mumbaju kwiaty na grobie pierwszego Konsula Generalnego RP w Indiach Eugeniusza Banasińskiego i jego małżonki Kiry. Oboje w czasie II wojny organizowali przyjmowanie uchodźców w Indiach i ewakuację Polaków ze Związku Radzieckiego.

d4mtnu3

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przewodniczy misji gospodarczej w Indiach z udziałem przedstawicieli administracji i przedsiębiorców. W niedzielę odwiedził cmentarz katolicki św. Piotra w Mumbaju, gdzie złożył wieńce na grobie Eugeniusza Banasińskiego i jego małżonki - Kiry.

"(Banasiński) to wielka postać, która przyjmowała tutaj polskie dzieci i dbała o relacje polsko-hinduskie" - powiedział Gliński dziennikarzom.

Jak mówił konsul generalny RP w Mumbaju Leszek Brenda, dzięki staraniom Banasińskich udało się zorganizować w Indiach dwa obozy dla obywateli polskich.

"(Pierwszy) w Jamnagarze w stanie Gudźarat, w zasadzie na przedmieściach Jamnagaru w małej wiosce Balachadi, również dzięki ukłonowi ze strony maharadży indyjskiego, który przez Polaków został określony mianem +dobrego maharadży+. Jednak głównie wysiłkiem pracowników ministerstwa pracy i polityki społecznej (rządu londyńskiego) i państwa Banasińskich powstało osiedle dla 500 sierot polskich" - powiedział Brenda dziennikarzom.

d4mtnu3

Dodał, że drugi obóz powstał w miejscowości Kolhapur, 450 km na południe od Mumbaju. "W zasadzie też na przedmieściach tej miejscowości - w Valivade - powstał obóz dla 5 tys. obywateli polskich - osób starszych, kobiet i dzieci" - zaznaczył. Dodał, że na terenie tego obozu był również wydzielony podobóz dla polskich sierot, gdzie w okresie szczytowym przebywało ok. tysiąca dzieci.

"Po zakończeniu pracy konsulatu Banasińscy nie chcieli wracać do Polski z oczywistych powodów. Banasiński zmarł w 1964 r., a pani Kira Banasińska - w 2002 r. Są niezwykle ciepło wspominani, szczególnie w środowisku Hajderabadu, gdzie mieszkali i prowadzili małą działalność gospodarczą, ale również w Mumbaju, gdzie ich grób jest pomnikiem ogromnej pracy, jaką wykonali dla Polski" - podsumował Brenda.

Z Mumbaju Łukasz Osiński

d4mtnu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mtnu3