Wiceszef MF: projekt ustawy o administracji skarbowej po szczycie NATO i ŚDM (aktl.)
#
Dochodzą kolejne informacje z Ministerstwa Finansów
#
21.06.2016 19:20
21.06. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Projekt ustawy o Krajowej Radzie Administracji Skarbowej będzie procedowany po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu we wtorek wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Projekt wzbudził protesty celników.
Celnicy protestują przeciwko planowanemu włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej. Według planów rządu polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.
"Prowadziliśmy przez cały czas dialog i wydaje mi się, że uzyskaliśmy konsensus, że potrzeba jeszcze trochę czasu na to, żeby to środowisko mogło zostać zorientowane, jeśli chodzi o skutki tej regulacji. Podjęliśmy decyzję, że ten dokument będzie procedowany już po Światowych Dniach Młodzieży i po szczycie NATO" - powiedział Janczyk.
Uczestnicząca w konferencji prasowej premier Beata Szydło wskazała, że rząd jest otwarty na dialog, ale nie ulegnie naciskom. "Rząd nie będzie ulegał niczyjej presji, jesteśmy gotowi do dialogu, ale na pewno nie będziemy ulegali presji" - powiedziała Szydło.
"Zmiany w administracji skarbowej i celnej zostaną przeprowadzone, dlatego że taka jest potrzeba, taki jest interes polskiego państwa. W tej chwili są przygotowane rozwiązania. Jeżeli jest jeszcze potrzeba na rozmowę, to te rozmowy będziemy prowadzić" - podkreśliła.
Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca, a Światowe Dni Młodzieży od 26 do 31 lipca.
Jak podało radio RMF FM, szef Służby Celnej w związku z protestami funkcjonariuszy wprowadził 3. stopień zagrożenia w 4-stopniowej skali. Pismo z odpowiednimi zaleceniami - jak podało radio - trafiło do wszystkich dyrektorów izb i oddziałów celnych w kraju. Radio ustaliło, że m.in. urlopy mają być udzielane celnikom tylko i wyłącznie przez dyrektorów oddziałów i to po sprawdzeniu, czy są to na pewno urlopy planowane - w przypadku braków kadrowych urlopy mają być wstrzymane.
Ministerstwo Finansów przekazało we wtorek PAP, że każda instytucja posiada plan reagowania kryzysowego. "Służba Celna jako formacja, która wykonuje zadania o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa oraz całego obszaru Unii Europejskiej, posiada sprawny system reagowania kryzysowego, który ma zapewnić ciągłość i sprawność obsługi klientów. System umożliwia wprowadzanie rozwiązań adekwatnych do ewentualnych zagrożeń. W sytuacji większej niż zwykle absencji funkcjonariuszy służby celnej, którą obserwujemy obecnie, trzeci stopień zagrożenia kryzysowego daje większe możliwości zarządcze szefom izb celnych i pozwala np. bardziej elastycznie dysponować zasobami ludzkimi" - poinformowało.
MF podało ponadto, że tam, gdzie to jest konieczne, do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze, m.in. pracujący w siedzibie Ministerstwa Finansów. "Kierownictwo Służby Celnej dokłada wszelkich starań, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy i prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi celników" - wskazało.
Według MF dzięki prowadzonym przez kierownictwo służby celnej działaniom kontrole graniczne odbywają się płynnie. Resort zauważył, że sporadycznie na niektórych przejściach tworzą się dłuższe niż zwykle kolejki, ale czas oczekiwania można na bieżąco sprawdzać w internecie.
"Tworzące się gdzieniegdzie kolejki mają związek ze specyfiką ruchu granicznego. Z reguły większe kolejki na wjazd do Polski mają miejsce na początku tygodnia, z kolei pod koniec tygodnia obserwujemy zwiększony ruch wyjazdowy z naszego kraju. Ponadto ewentualne zwiększone kolejki związane są ze wzmożonymi kontrolami na granicach w związku z zaleceniem, jakie przed szczytem NATO i ŚDM wystosował Szef Służby Celnej" - podało ministerstwo.
Na pytanie, czy na bezpieczeństwo kraju w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO może mieć wpływ protest celników i ogłoszenie zagrożenia 3. stopnia, Wiesław Janczyk odpowiedział: "Sytuacja w tej chwili, według naszej wiedzy, jest na granicach unormowana".
"Dla rządu oczywiście największym priorytetem jest bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo obywateli i robimy wszystko, żeby nadchodzące bardzo ważne wydarzenia przebiegały bezpiecznie. Polska jest bezpiecznym państwem" - podkreśliła premier Szydło.
Ministerstwo Finansów w przesłanym PAP komunikacie na początku lipca br. podkreśliło, że kwestia utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej jest jednym z priorytetów resortu i w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej.
We wtorek resort przypomniał, że to właśnie przeciw KAS protestują celnicy. Według MF szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk poinformował, że aby dać możliwość dokładnych i głębokich rozmów oraz uzgodnień dotyczących ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej Sejm będzie pracował nad ustawą o KAS po wakacjach. Według ministerstwa idea łączenia trzech służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju (administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej) zakłada stworzenie jednej silnej organizacji podległej Ministrowi Finansów. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.
Utworzenie jednej instytucji ma także poprawić efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. "Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne typowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kontroli" - podkreślał resort finansów.
Według ministerstwa wiedza i doświadczenie zatrudnionych tam funkcjonariuszy (dotychczas rozproszonych pomiędzy administracje celną i skarbową) pozwoli na efektywną walkę z nieprawidłowościami i przyniesie pozytywne skutki finansowe dla budżetu. Ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli.