Widmo deflacji umocniło dług i osłabiło złotego

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi lekkie odreagowanie na złotym po wczorajszym nieznacznym osłabieniu. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,1869 PLN za euro, 3,0550 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4326 PLN względem franka szwajcarskiego.

Widmo deflacji umocniło dług i osłabiło złotego
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

15.05.2014 07:49

Obraz
© (fot. DM BOŚ)

Wydarzeniem ostatnich kilkunastu godzin na rynku złotego okazał się znacząco niższy odczyt inflacyjny za kwiecień. R/R dynamika wyniosła jedynie 0,3% (oczek. 0,6%), a w przypadku zestawienia miesięcznego 0,0% (oczek. 0,3%). Źródłem tak niskiego wskazania jest przede wszystkim mniejszy wzrost cen w kategorii żywność oraz lekki spadek w pozostałych. Od razu więc pojawiły się opinie o możliwej deflacji w Polsce w okresie letnim, która dodatkowo wspierana jest przez ostatnie deflacyjne wskazania m.in. z Węgier. Dodatkowo wczorajsze dane dość skutecznie ograniczają pole do działania dla RPP, gdzie pierwsze komentarze ze strony członków mówią o „ odłożeniu dyskusji o podwyżkach stóp co najmniej do końca 2014r.” Więcej informacji mieliśmy poznać przy kolejnej projekcji NBP, jednak wydaje się, iż nawet okres rozpoczęcia podwyżek w I kw. 2015r. wydaje się obecnie mało prawdopodobny. W konsekwencji obserwowaliśmy na rynku dalszy spadek rentowności polskiego długu (obecnie znajdujemy się na poziomach z lipca 2013r.)
oraz lekkie osłabienie polskiej waluty. Sama skala spadków pozostała raczej niewielka, gdyż inwestorzy są świadomi „problemu inflacyjnego” w Polsce, a dodatkowo dzisiaj publikowane są niezwykle istotne dane z polskiej gospodarki.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS pod szacunkowe dane „flash” dot. PKB za I kw. br. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 3,1% r/r., wobec 2,7% r/r uprzednio. Założenie wyższej dynamiki wzrostu opiera się na wzroście popytu krajowego (dynamiki konsumpcji prywatnej oraz sytuacji dochodowej gospodarstw) oraz inwestycjach przedsiębiorstw. Dzisiejsze wskazanie będzie niezwykle istotne dla rynku, gdyż pozwoli ocenić perspektywy na cały rok 2014r. i oczekiwany wzrost z zakresu 3,0-3,2%. Dodatkowo w trakcie dzisiejszej sesji poznamy również dane dot. PKB z Niemiec, które najprawdopodobniej znajdą odzwierciedlenie w kwotowaniach eurodolara.

Z rynkowego punktu widzenia układ techniczny nie uległ znaczącej zmianie – warto jednak podkreślić, iż ruch powrotny na USD/PLN został zanegowany, a kwotowania w dalszym ciągu oscylują powyżej zakresu 3,0485 PLN sugerując możliwe dalsze osłabienie. Ruch wzrostowy na parach możliwy jest również na EUR/PLN (w kierunku 4,1952 PLN) i CHF/PLN (3,44), które formują bazę do lekkiego osłabienia polskiej waluty.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)