Więcej ludzi pracuje na czarno

Pracownicy, którzy tracą zatrudnienie, coraz częściej pracują na czarno. Specjaliści szacują, że rozmiar szarej strefy może osiągnąć ponad 200 mld zł.

Więcej ludzi pracuje na czarno

- Udział szarej strefy w tworzeniu PKB może w tym roku wzrosnąć do prawie 16 proc., z poniżej 15 proc. w roku ubiegłym - mówi w "The Wall Street Journal Polska" prof. Leszek Zienkowski z PAN.

Dane statystyczne już pokazują powiększanie się szarej strefy. Z szacunków Eurostatu (biuro statystyczne Unii Europejskiej) wynika, że w styczniu stopa bezrobocia (liczona jako aktywność ekonomiczna ludności BAEL) wzrosła w Polsce tylko do 6,7 proc. z 6,5 proc. w grudniu.

Oznacza to, że liczba bezrobotnych zwiększyła się ledwie o 40 tys. Tymczasem bezrobocie rejestrowane przez GUS w styczniu zwiększyło się aż o 160 tys. osób – do ponad 1,6 mln. Tak liczona stopa bezrobocia skoczyła w ciągu miesiąca o 1 pkt proc. do 10,5 proc.

Na rozwoju szarej strefy traci budżet państwa. Nie otrzyma bowiem podatków od osób zatrudnionych na czarno, w tym też m.in. składek na ubezpieczenia społeczne. Jak podaje "The Wall Street Journal Polska" ekonomiści alarmują. Wskazują, że jeżeli rząd zdecydowałby się ewentualnie podnieść składki rentowe i zdrowotne z obecnych 7 proc. do 13 proc., wówczas szara strefa rosłaby jeszcze bardziej, wraz z kosztami pracy wymuszającymi dalszą redukcję zatrudnienia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)