Trwa ładowanie...
d35rpig
składki
01-09-2005 03:15

Więcej świadczeń i niższe składki

Są duże szanse, by w 2006 r. weszły w życie
korzystne dla pracodawców i pracowników rozwiązania dotyczące
funkcjonowania Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych -
informuje "Gazeta Prawna".

d35rpig
d35rpig

Z informacji gazety wynika, że rząd pracuje nad poszerzeniem katalogu świadczeń wypłacanych pracownikom ze środków funduszu. Rozważana jest możliwość obniżenia składki odprowadzanej na jego rzecz przez pracodawców. Zmiany mają dotyczyć m.in. rozszerzenia katalogu świadczeń wypłacanych pracownikom niewypłacalnych firm.

Wśród propozycji, jakie przewiduje projekt, znalazło się przywrócenie wypłat ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy z powodu upadłości pracodawcy. Ponadto fundusz ma wypłacać odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia spowodowanego upadłością lub likwidacją pracodawcy.

Powodem rozpoczęcia prac nad projektem zmian w ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy jest konieczność implementacji prawa Unii Europejskiej (zmieniła się dyrektywa dotycząca ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy), a także zobowiązania wynikające z Europejskiej Karty Społecznej - podaje dziennik.

Istotne dla pracodawców zmiany dotyczą obniżenia wysokości składki, jaką płacą na rzecz funduszu. Obniżenie składki do poziomu 0,1% podstawy składki na ubezpieczenie społeczne ulży pracodawcom.

Trzeba mieć nadzieję, że nie dojdzie do fali upadłości, która ponownie wyczerpie zasoby finansowe FGŚP - czytamy w "Gazecie Prawnej".(PAP)

d35rpig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35rpig

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj