Więcej świadczeń i niższe składki
Są duże szanse, by w 2006 r. weszły w życie
korzystne dla pracodawców i pracowników rozwiązania dotyczące
funkcjonowania Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych -
informuje "Gazeta Prawna".
Z informacji gazety wynika, że rząd pracuje nad poszerzeniem katalogu świadczeń wypłacanych pracownikom ze środków funduszu. Rozważana jest możliwość obniżenia składki odprowadzanej na jego rzecz przez pracodawców. Zmiany mają dotyczyć m.in. rozszerzenia katalogu świadczeń wypłacanych pracownikom niewypłacalnych firm.
Wśród propozycji, jakie przewiduje projekt, znalazło się przywrócenie wypłat ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy z powodu upadłości pracodawcy. Ponadto fundusz ma wypłacać odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia spowodowanego upadłością lub likwidacją pracodawcy.
Powodem rozpoczęcia prac nad projektem zmian w ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy jest konieczność implementacji prawa Unii Europejskiej (zmieniła się dyrektywa dotycząca ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy), a także zobowiązania wynikające z Europejskiej Karty Społecznej - podaje dziennik.
Istotne dla pracodawców zmiany dotyczą obniżenia wysokości składki, jaką płacą na rzecz funduszu. Obniżenie składki do poziomu 0,1% podstawy składki na ubezpieczenie społeczne ulży pracodawcom.
Trzeba mieć nadzieję, że nie dojdzie do fali upadłości, która ponownie wyczerpie zasoby finansowe FGŚP - czytamy w "Gazecie Prawnej".(PAP)