Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
nieruchomości
22-11-2018 14:19

Większość nieruchomości w Polsce kupowanych na kredyt

Ceny nieruchomości w Polsce są wysokie, a zbyt niskie zarobki sprawiają, że niewielu rodaków może pozwolić sobie na zaoszczędzenie na zakup domu lub mieszkania. Większość budynków jest kupowanych, dzięki kredytom hipotecznym.

Większość nieruchomości w Polsce kupowanych na kredytŹródło: materiały partnera
d1hmuxo
d1hmuxo

1 - Ile nieruchomości kupuje się na kredyt hipoteczny?
2 - Polski rynek kredytów na tle Europy
3 - Gdzie szukać tanich kredytów hipotecznych?

Nawet co 7 Polak zarabia najniższą krajową, która wystarcza zaledwie na pokrycie najważniejszych potrzeb. Pozostali rodacy osiągają nieco wyższe dochody, lecz wciąż zbyt niskie, by zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem, które pozwala zamieszkać we własnym lokum znacznie szybciej niż w przypadku regularnego oszczędzania.

Ile nieruchomości kupuje się na kredyt hipoteczny?

W ostatnich latach za pomocą kredytu hipotecznego finansuje się zakup nawet 75 procent wszystkich nieruchomości. Jedynie ¼ mieszkań i domów jest nabywana za gotówkę. Polacy powoli przekonują się, że kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem dającym większą stabilność niż wynajem mieszkania. Dodatkowo hipoteki są mniej ryzykowne, gdyż po wprowadzeniu obowiązku posiadania wkładu własnego, do banków zgłaszają się osoby o wyższych dochodach.

d1hmuxo

Polski rynek kredytów na tle Europy

Według European Mortgage Federation dług hipoteczny w Polsce odpowiada jedynie 18 procentom wysokości PKB. W Europie wynosi on średnio 51 procent PKB, a w Danii i Holandii przekracza wartość produktu krajowego brutto. Na tej podstawie dokonano analizy, która wykazała, że polski rynek kredytów hipotecznych jest jednym z najsłabiej rozwiniętych w Europie. W rankingu Polska zajęła 26 na 28 miejsc z wynikiem 8,3 proc. nieruchomości obciążonych hipoteką. Nawet w krajach „nowej Unii” wynik ten wynosi 9,4 proc.

Gdzie szukać tanich kredytów hipotecznych?

Jeżeli chce się zaciągnąć kredyt hipoteczny, dobrze jest korzystać z porównań takich jak https://domkredytowy.pl/najtanszy-kredyt-hipoteczny/. Dzięki nim, znajdzie się atrakcyjne produkty, które umożliwiają sfinansowanie nawet do 90 procent wartości nieruchomości. Co prawda, zgodnie z rekomendacją S, od kredytobiorców wymaga się posiadania 20-procentowego wkładu własnego, lecz niższy wkład również jest akceptowany. Wystarczy, że skorzysta się z ubezpieczenia, które tymczasowo zwiększa marżę kredytową, stosowaną przez bank. Wyższa marża jest naliczana do czasu, aż współczynnik LTV spadnie do 80 procent (LTV - loan to value, czyli wysokość kredytu w stosunku do wartości nieruchomości).

d1hmuxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmuxo