Większy niż prognozowano spadek produkcji
Dziś o godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące kwietniowej produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu. W obu przypadkach doszło do sporego zaskoczenia.
20.05.2009 15:03
Produkcja w ujęciu rocznym spadła bowiem aż o 12,4%, a w ujęciu miesięcznym poszła w dół o 7,1%. Z kolei wskaźnik PPI zanotował wzrost o 5,1% r/r, a m/m spadł o 0,6%. Dane dotyczące rocznego spadku produkcji przemysłowej za marzec zostały skorygowane w górę do -1,9% z -2,0%, a dane dotyczące rocznego wzrostu cen produkcji zrewidowano w dół do +5,5% z +5,6%. W przypadku produkcji rynek oczekiwał jej spadku średnio o 10,7% (agencje i portale podawały wartości od minus 10,1% do minus 11,2% r/r), a jeśli chodzi o wzrost cen produkcji, to średnia prognoza wynosiła 5,8% (oscylowały one w zakresie 5,7-5,9% r/r).
Sam dwucyfrowy spadek kwietniowej produkcji r/r nie jest oczywiście zaskoczeniem z kilku powodów. Po pierwsze, mieliśmy do czynienia z wysoką zeszłoroczną bazą (+14,9% r/r), a po drugie, duże znaczenie miał też fakt obchodzonych w tym roku w kwietniu, a nie marcu, Świąt Wielkanocnych. Niestety tego samego nie da się już powiedzieć o skali tej zniżki. GUS w swoich materiałach towarzyszących danym o produkcji podkreślił, że „w stosunku do kwietnia ubiegłego roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali – o 40,5%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 29,9%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26,1%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 23,0%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 13,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 13,1%, maszyn i urządzeń – o 12,2%. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, wystąpił w 8 działach m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o
6,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,0%, napojów – o 1,2%.”.
Podobnie rzecz się ma z mniejszym od prognoz wzrostem cen produkcji. GUS podał, że „najbardziej podniesiono ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 20,0%). Wzrosły również ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 11,4%), w przetwórstwie przemysłowym (o 2,6%) oraz w sekcji dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja (o 2,4%)”.
Dzisiejsze dane o produkcji i jej cenach zmniejszają nieco wagę ostatnich jastrzębich wypowiedzi części członków Rady Polityki Pieniężnej, zwiększając tym samym delikatne prawdopodobieństwo możliwej obniżki stóp procentowych w czerwcu, jednak o nim nie przesądzając. Nie wydaje się jednak, by po tych danych RPP miała rozpatrywać bądź decydować o minimalnym obniżeniu kosztu już w maju, kiedy to nie będzie dysponowała jeszcze czerwcową projekcją inflacji i PKB.
Marek Nienałtowski
Główny analityk Money Expert S.A.