Trwa ładowanie...
medycyna

Wielka zapaść medycznych specjalizacji

W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, mamy najmniejszą liczbę lekarzy
spośród wszystkich krajów UE

Share
Wielka zapaść medycznych specjalizacji
duqau3y

W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, mamy najmniejszą liczbę lekarzy spośród wszystkich krajów UE. Samorząd lekarski uważa, że powstaje luka pokoleniowa i wkrótce nie będzie miał kto leczyć Polaków - informuje "Dziennik Polski".

Samorząd wytyka resortowi zdrowia fatalne, w jego ocenie, błędy w systemie kształcenia specjalistów. Potwierdza to marcowe rozdanie rezydentur (miejsc umożliwiających zdobywanie specjalizacji) - na 2600 potrzebnych miejsc, zgłoszonych przez wszystkie województwa, ministerstwo przyznało zaledwie 444. Resort tłumaczy, że nie ma pieniędzy.

Wybitnie deficytową specjalizacją jest patomorfologia. W tej gałęzi medycyny pracuje zaledwie 450 lekarzy i większość z nich wkrótce wejdzie w wiek emerytalny. Dramatycznie brakuje geriatrów: wszystkich mamy 250, z czego czynnych zawodowo ok. 150. Oznacza to, że 1 specjalista przypada na 300 tys. mieszkańców! W Belgii i Słowacji na tę samą liczbę potencjalnych pacjentów jest ich 2,5; w Czechach - 1,5; w Szwecji - 7,8; w Austrii - 7,4.

duqau3y

Podziel się opinią

Share
duqau3y
duqau3y