Trwa ładowanie...
d46gm4l
20-10-2016 12:40

Wielkopolska uruchamia poręczenia i pożyczki dla firm z regionu

Wielkopolska we współpracy z BGK uruchamia program udzielania poręczeń, pożyczek i mikropożyczek dla mikro-, małych i średnich firm z regionu. Chodzi o ponad 607 mln zł, głównie z funduszy unijnych.

d46gm4l
d46gm4l

W czwartek przedstawiciele zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) podpisali umowę, na mocy której zostanie uruchomiony program środków zwrotnych. Podobną umowę podpisało niedawno Pomorze.

Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności działających w regionie przedsiębiorstw poprzez wsparcie ich aktywności inwestycyjnej za pośrednictwem instrumentów finansowych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO). Według Ministerstwa Rozwoju na tę formę wsparcia rozwoju firm przeznaczono łącznie 607,98 mln zł, w tym 516,78 mln zł ze środków unijnych oraz 91,2 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Później pieniądze mają zostać w regionie i być dalej przeznaczane na instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców.

"Bardzo nam zależy na większym wykorzystaniu instrumentów zwrotnych. Po pierwsze dlatego, że tego typu instrumenty działają znacznie dłużej aniżeli tradycyjne instrumenty grantowe. Zasadniczo chcielibyśmy wszędzie tam, gdzie można wykorzystywać instrumenty zwrotne, zastępować nimi instrumenty grantowe. Dotyczy to zarówno wspierania firm, jak samorządów" - podkreślał wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przed podpisaniem umowy. Podkreślił on, że wkład krajowy dla tych instrumentów finansowych został zapewniony z krajowych środków budżetowych, co daje silny bodziec dla samorządów.

"Te instrumenty finansowe są częścią naszego większego planu budowania instytucji finansowych na poziomie krajowym i na poziomie regionalnym. Na poziomie krajowym budujemy Polski Fundusz Rozwoju z całym szeregiem instytucji, które wchodzą w skład tego funduszu, łącznie z BGK, natomiast chcielibyśmy również, żeby silne instytucje finansowe, ale regionalne były budowane w naszych województwach" - dodał.

d46gm4l

Podpisana umowa pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a BGK pozwala na rozpoczęcie procesu wyłaniania profesjonalnych pośredników finansowych, którzy bezpośrednio będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom. Będzie ono ukierunkowane na tworzenie nowych firm, dostarczenie kapitału początkowego (zalążkowego) i kapitału na rozszerzenie działalności, na wzmocnienie podstawowej działalności przedsiębiorstw lub realizację nowych projektów, a także wchodzenie przez nowe firmy na nowe rynki.

Środki są w szczególności dedykowane mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego. Wsparcie będzie przeznaczone również na wzmocnienie aktywności inwestycyjnej istniejących podmiotów gospodarczych z Wielkopolski, poprzez wzmocnienie ich pozycji, zwiększenie ich konkurencyjności i rozwijanie działalności gospodarczej.

"Mamy nadzieję, że kolejne podobne umowy będą zawarte w ciągu kolejnych miesięcy. (...) To potwierdza, że jesteśmy zwolennikami zdecentralizowanego systemu wydatkowania funduszy europejskich, w którym środki unijne są blisko przedsiębiorcy i samorządów" - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

d46gm4l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46gm4l