Trwa ładowanie...
d3jntye

Wielkopolskie/ 8 tys. firm skorzystało z inicjatywy JEREMIE

W ciągu siedmiu lat z inicjatywy JEREMIE skorzystało w Wielkopolsce 8 tys. przedsiębiorstw, które wykorzystały 2 mld zł. JEREMIE jest zwrotnym instrumentem finansowym z funduszy UE. Ten rodzaj wsparcia dla firm w regionie będzie kontynuowany.

Share
d3jntye

Województwo wielkopolskie było pierwszym z sześciu polskich regionów, który zdecydował się na wprowadzenie inicjatywy JEREMIE. Na ten cel przeznaczono 501,3 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007-2013 - najwięcej w skali kraju. Dziś aktywa funduszu wynoszą 564 mln zł.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak, "te środki nie uszczuplają się, a przyrastają do kapitału". "Myślę, że nie nastąpi jakiś czarny rok źle udzielonych pożyczek i jeszcze nasze wnuki będą korzystały z tych środków" - ocenił.

Z JEREMIE firmom udzielane są pożyczki i poręczenia, a ich atrakcyjność polega na niskim oprocentowaniu i mniej skomplikowanych procedurach, niż ma to miejsce w komercyjnych bankach. Zaletą programu jest odejście od dotacyjnego modelu wsparcia przedsiębiorstw na odnawialny - raz wydatkowane środki wracają i ponownie są inwestowane.

d3jntye

Wojtasiak zapowiedział uruchomienie nowych instrumentów zwrotnych z WRPO 2014+. "W przyszłym roku powiększymy pulę o następne ok. 500 mln zł, uruchomiając równoległy instrument finansowy" - wyjaśnił.

Jego zdaniem, w przyszłości pieniądze te będą silnym instrumentem do realizowania polityki prorozwojowej regionu. "Nie ma tańszego pieniądza na rynku, bo nigdzie nie dostanie się żadnej pomocy poniżej 2 proc." - zaznaczył.

Jarosław Kała z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
przypomniał, że Wielkopolska była prekursorem, jeśli chodzi o instrumenty zwrotne w Polsce w 2009 r. "Wielkopolska też jako pierwsza podpisała z naszym bankiem aneks, aby móc sprzedawać te instrumenty w 2016 r." - dodał.

W trakcie konferencji podkreślono, że inicjatywa JEREMIE cieszy się zainteresowaniem wśród wielkopolskich przedsiębiorców. Według danych na koniec sierpnia br. ze zwrotnego finansowania skorzystało blisko 8 tys. firm, na kwotę ponad 2 mld zł. 75 proc. z nich stanowi grupa mikroprzedsiębiorstw, 22 proc. to małe przedsiębiorstwa, pozostałe 3 proc. to średnie firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników. Blisko 21 proc. z całej puli przedsiębiorców stanowią podmioty typu start-up.

d3jntye

Wojtasiak podkreślił sukces inicjatywy i niską szkodowość, której "nie spotyka się w komercyjnej bankowości". "Szkodowość, czyli przypadki, kiedy mamy kłopot ze ściągnięciem udzielonych pożyczek czy poręczeń i oddajemy je na drogę windykacji. Przy prawie 8 tys. umów mamy tylko trzy przypadki windykowania i 26 zawieszenia czy wezwania do zwrotu - to znikomy ułamek tego co dotyka banki komercyjne" - zaznaczył.

Inicjatywa JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) to inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia, której celem jest odejście od dotacyjnego wsparcia sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na rzecz zwrotnych instrumentów finansowych. BGK pełni rolę Menadżera Funduszu Powierniczego JEREMIE województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i od grudnia 2012 r. w mazowieckim.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

d3jntye

Podziel się opinią

Share
d3jntye
d3jntye