Trwa ładowanie...
d49m0jw

Wielkopolskie/ Blisko 29,7 mln euro na rozwój subregionu konińskiego

Prawie 29,7 mln euro trafi w najbliższych latach na rozwój gmin wschodniej Wielkopolski. Inwestycje realizowane będą dzięki unijnym środkom w ramach Mandatu Terytorialnego dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

Share
d49m0jw

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości transportu publicznego, informatyzację, poprawę jakości gospodarki wodno-ściekowej oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej. Zaplanowane są też przedsięwzięcia związane ze wsparciem szkolnictwa zawodowego, edukacji, integracją społeczną oraz wspieraniem aktywizacji zawodowej i samozatrudnienia.

Mandat Terytorialny dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji podpisali w środę w Koninie przedstawiciele lokalnych samorządów z marszałkiem województwa wielkopolskiego

Obszary Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

"Subregion koniński był jednym z głównych sprawców powstania Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI) - naszego wielkopolskiego patentu na rozwój subregionów, wpisującego się w europejską politykę rozwoju. Pieniądze są gwarantowane, ale warunkiem ich transferu jest skuteczne i terminowe zrealizowanie zgłoszonych projektów" - powiedział w środę w Koninie marszałek Marek Woźniak.

d49m0jw

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezydent Konina Józef Nowicki, przyznane środki są dużą szansą na rozwój. "Te blisko 30 mln euro to dla nas bardzo poważna kwota, która może zdynamizować obszary wspólne dla Konina i sąsiadujących gmin" - wskazał.

Za unijne pieniądze poprawiana będzie jakość transportu publicznego i rozwijana sieć ścieżek rowerowych. "Mamy zakupić osiem autobusów, które wpisywałyby się w organizację publicznego transportu zbiorowego na obszarze wszystkich uczestniczących w projekcie gmin. Przewidziana jest też modernizacja przystanków autobusowych" - powiedział prezydent Nowicki.

W gminach wybudowanych zostanie ponad 90 km sieci kanalizacyjnej wraz z przepompownią. Przebudowana ma być istotna dla lokalnego ruchu ul. Kleczewska w Koninie. "Ona będzie łączyła tereny inwestycyjne, stanowi też bardzo ważny element układu komunikacyjnego" - powiedział Stworzona zostanie też wspólna dla wszystkich gmin baza informacyjna o terenach inwestycyjnych.

Prezydent Nowicki chciałby też, by dzięki pozyskanym środkom udało się wybudować park technologiczno-przemysłowy.

d49m0jw

Mechanizmem terytorialnym Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji objęte zostały: Miasto Konin, jako lider OSI, powiat koniński i gminy: Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Rzgów, Stare Miasto i Ślesin.

Utworzenie OSI dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa.

Według przyjętych norm, miasta subregionalne, dla których wyznacza się obszary funkcjonalne, to ośrodki o liczbie ludności pomiędzy 50 a 100 tys. mieszkańców, pełniące ważne funkcje gospodarcze i społeczne. W przypadku Wielkopolski są to byłe miasta wojewódzkie, oraz Gniezno.

Środki przewidziane na realizację Mandatu Terytorialnego dla Konińskiego OSI pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (26,3 mln euro), oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 3,3 mln euro).

W poniedziałek w Poznaniu marszałek wielkopolski podpisał z samorządowcami z Piły i sześciu gmin Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Na rozwój gmin północnej części Wielkopolski trafi ze środków unijnych ponad 27 milionów euro.

d49m0jw

Podziel się opinią

Share
d49m0jw
d49m0jw