Trwa ładowanie...

WIG20 mocny na tle Europy

Duże spółki pociągnęły w górę WIG20, pomimo niepokojących informacji z Europy. Wysokie były także obroty, a notowania KGHM wzrosły do najwyższego poziomu od prawie trzech lat.
Share
Emil Szweda
Emil SzwedaŹródło: Open Finance
d4e07ql

Duże spółki pociągnęły w górę WIG20, pomimo niepokojących informacji z Europy. Wysokie były także obroty, a notowania KGHM wzrosły do najwyższego poziomu od prawie trzech lat.

Już rano indeks zyskał 0,7 proc., po tym jak nieoczekiwanie udanie zakończyły się notowania w USA, a indeks PMI dla sektora produkcji w Chinach wzrósł drugi miesiąc z rzędu wywołując zwyżki na azjatyckich parkietach.

WIG20 krótko po rozpoczęciu handlu przekroczył poziom 2 600 pkt, ale na tym wzrosty się zakończyły. Do końca dnia indeks utrzymywał się poniżej tego poziomu, ale zainteresowanie inwestorów nie słabło o czym świadczą relatywnie wysokie obroty.

d4e07ql

Ciężar wzrostów utrzymały największe notowane spółki. KGHM wzrósł o 3,2 proc. do 117,5 PLN, co zaowocowało najwyższym zamknięciem od grudnia 2007 r. Przed sesją Goldman Sachs wydał rekomendację kupna dla miedziowego potentata, wyceniając jego akcje na 146 PLN.

Wysokie obroty obserwowaliśmy także przy papierach Pekao (plus 0,3 proc.), PKO BP (plus 0,2 proc.) i TP SA (w dół o 0,3 proc.), co może świadczyć o obecności inwestorów zagranicznych na GPW. W trakcie dnia wycena tych spółek była o 1 proc. wyższa, ale nastroje na zagranicznych parkietach nie sprzyjały dziś posiadaczom akcji.

W Europie dominującym tematem stały się ponownie rynki obligacji, ponieważ i Irlandia i Hiszpania stoją przed groźbą obniżenia ratingów. Koszty ubezpieczenia obligacji irlandzkich przed restrukturyzacją są rekordowo wysokie. Włochy sprzedały dziś emisję obligacji za 7,9 mld EUR, ale rząd musiał zaakceptować niższe ceny.

Dopiero po południu, kiedy wystartowały giełdy amerykańskie, część indeksów na Starym Kontynencie zdołała odrobić straty, lecz to WIG20 był najmocniejszym spośród nich. Spośród mniejszych spółek uwagę przykuwał Europejski Fundusz Hipoteczny, którego akcje podrożały o 19 proc. po tym jak spółka podniosła prognozę zysku na ten rok z 18 do 21 mln PLN. Tylko w tym tygodniu jej papiery zyskały blisko 40 proc. O 11 proc. potaniały natomiast akcje PCC Intermodal, po zwołaniu NZWA w sprawie dalszego istnienia spółki. Upadłość Orbisu Travel zaszkodziła przedstawicielom branży na GPW - papiery Travelplanet spadły o 2,4 proc., a początkowo o 4 proc. przeceniano także papiery Orbisu (skończyło się na wzroście o 1 proc.), który nie jest co prawda udziałowcem Orbis Travel, ale mógł ucierpieć wizerunkowo na tej upadłości.

d4e07ql

Kurs euro utrzymywał się w pobliżu 1,36 USD, to jest najwyższego poziomu od pięciu miesięcy. U nas złoty tracił nieznacznie po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe.

Emil Szweda
Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d4e07ql

Podziel się opinią

Share
d4e07ql
d4e07ql