Trwa ładowanie...

Wigilia i Wielki Piątek mogą być wolne od pracy. Projekt w Sejmie

Polskie Stronnictwo Ludowe i Unia Europejskich Demokratów chcą nowych dni wolnych od pracy. Projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie.

Wigilia i Wielki Piątek mogą być wolne od pracy. Projekt w SejmieŹródło: Shutterstock.com
d2i6hvw
d2i6hvw

Posłowie proponują ustanowienie dwóch nowych dni wolnych w Polsce - Wielkiego Piątku i wigilii Bożego Narodzenia. W obu przypadkach wskazują na ich szczególne znaczenie dla wierzących Polaków.

Wielki Piątek przedstawiany jest jako "jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast
sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan". Argumentem za przyjęciem zmian w prawie ma być sytuacja w innych państwach. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi - wyliczają autorzy projektu.

Dni wolne od pracy. Polska a Europa

Z kolei o wigilii czytamy, że jej istotą jest "przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny". Posłowie podkreślają, że pracodawcy w tym dniu wprowadzają skrócony dzień pracy, "umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta".

d2i6hvw

Autorzy projektu dodają, że wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Słowacji,
Węgrzech oraz na Cyprze.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 5 grudnia. Posłowie chcieliby, aby zmiany w prawie weszły w życie 1 stycznia 2019 r. To oznaczałoby, że Wielki Piątek i wigilia byłyby wolne już w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i6hvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6hvw