Trwa ładowanie...

Windykatorzy na razie mają się bardzo dobrze

Większość windykatorów w I półroczu poprawiła wyniki finansowe. Analitycy jednak ostrzegają przed wysokimi cenami wierzytelności i dużym zadłużeniem firm z branży - informuje "Parkiet".

Windykatorzy na razie mają się bardzo dobrzeŹródło: Jupiterimages
d1fu6h6
d1fu6h6

Spółki windykacyjne mają za sobą kolejne udane półrocze. Spośród 12 firm notowanych na warszawskim parkiecie jedynie trzy zarobiły w I półroczu 2012 r. mniej niż rok wcześniej. Wszystkie natomiast zwiększyły przychody.

Według różnych szacunków w I półroczu do windykatorów trafiły wierzytelności detaliczne o wartości nominalnej od 3,4 do 4,1 mld zł. Zmieniła się jednak struktura sprzedawanych wierzytelności.

Przede wszystkim banki, które są głównym źródłem podaży, coraz częściej sprzedają mniejsze portfele. Dzięki temu szansę na ich zakup ma więcej graczy, również tych mniejszych, co odbija się na cenach wierzytelności.

Analitycy podkreślają, że spółki windykacyjne są antycykliczne, czyli potrafią rosnąć nawet w czasach kryzysu. Wtedy to bowiem rośnie liczba osób mających problemy ze spłatą zobowiązań, a jednocześnie banki chcąc poprawić swoją sytuację finansową częściej decydują się na sprzedaż wierzytelności.

d1fu6h6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fu6h6