Wirus ptasiej grypy zabija koty. Ludzie wykupują płyny do dezynfekcji

Tajemnicza choroba kotów wywołała w Polsce niemałą panikę. Badania wskazują, że tajemniczym wirusem, który atakuje koty, jest H5N1, czyli szczep wirusa ptasiej grypy. Opiekunowie wykupują płyny do dezynfekcji, by zminimalizować ryzyko zakażenia pupili - informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Opiekunowie kotów wykupują płyny do dezynfekcji z aptek
Opiekunowie kotów wykupują płyny do dezynfekcji z aptek
Źródło zdjęć: © unsplash.com | Sandy Millar

Doniesienia o tajemniczej chorobie wśród kotów zaczęły się pojawiać 18 czerwca. Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna SpecVet poinformowała wtedy, że w naszym kraju odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów, które przejawiały się objawami neurologiczno-oddechowymi, takimi jak hiperglikemia, otępienie, sztywność kończyn, duszności, niereagujące na światło źrenice oraz drgawki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Toksoplazmoza powoduje glejaka mózgu. Naukowcy widzą taki związek

Wirus ptasiej grypy wśród kotów

W poniedziałek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w zbadanych próbkach wykryto szczep wirusa ptasiej grypy. "Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń" - przekazano.

Wśród opiekunów kotów wybuchła panika. Niektórzy odwołali wizyty u weterynarzy, obawiając się, że mogą zarazić swoje zwierzęta w lecznicach. Z kolei fundacje opiekujące się kotami zaczęły zawieszać przyjęcia zwierząt, interwencje, wizyty w kociarniach i adopcje - informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Opiekunowie wykupują płyny do dezynfekcji

Weterynarze zalecają, aby minimalizować ryzyko zachorowania kotów poprzez dezynfekcję butów i dłoni po powrocie do domu. "Gazeta "Wyborcza" donosi, że w aptekach już zaczęło brakować płynów do dezynfekcji.

Jednak opiekunowie kotów nie dają za wygraną. W obawie o swoje koty niektórzy zaczęli sięgać po alternatywne produkty, takie jak płyny do mycia toalet, które mają właściwości zabijające bakterie i wirusy.

Główny Inspektorat Weterynarii podał listę zasad zapobiegania możliwego kontaktu kotów z wirusem:

  • utrzymywanie, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).
Źródło artykułu:WP Finanse
kotywirus ptasiej grypychoroba

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)