Wizyta premiera w New Delhi (komunikat)

...

06.09.2010 19:32

06.09. Warszawa - CIR informuje:

Jutro, w drugim dniu wizyty w Indiach, premier Donald Tusk spotka się w New Delhi z czołowymi postaciami indyjskiej sceny politycznej. Będzie rozmawiał z prezydent Pratibhą Patil, wiceprezydentem, przewodniczącym wyższej izby parlamentu Mohammadem Hamidem Ansarim, premierem Manmohanem Singhiem, a także przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego Sonią Gandhi i szefową opozycji Sushmą Swaraj. Szef rządu spotka się również z przedstawicielami wiodących firm indyjskich.

Głównym tematem rozmów będzie współpraca gospodarcza obu krajów, zarówno w zakresie wymiany handlowej, jak też inwestycji wzajemnych. Wśród potencjalnych obszarów współpracy są m.in.: górnictwo oraz dostawy maszyn i urządzeń górniczych, energetyka, przemysł obronny, farmaceutyczny, przemysł maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego, transfer technologii w zakresie ochrony środowiska i współpraca naukowo-badawcza.

W pierwszej połowie 2010 r. polsko-indyjskie obroty handlowe wzrosły o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 r. (626,49 mln USD), przy 18-procentowym wzroście polskiego eksportu. Nadal utrzymuje się po stronie polskiej ujemne saldo. Polem do rozwoju są także inwestycje zagraniczne. Na koniec 2008 r. wartość indyjskich inwestycji wyniosła 28 mln euro i stanowiła 0,04 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Indyjscy przedsiębiorcy inwestują głównie w sektorach: IT, outsourcingu biznesowym, samochodowym, maszynowym, produkcji stali. Rośnie też zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Indiach. Możliwości inwestowania w Polsce oraz współpraca przedsiębiorstw z Indii i z Polski będą tematem spotkania premiera Tuska z przedstawicielami czołowych indyjskich firm.

W czasie rozmów z indyjskimi politykami poruszona zostanie także kwestia dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Dotychczasowe relacje obu krajów w tym zakresie są bardzo dobre. W styczniu 2010 r. uroczyście zainaugurowano działalność Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami przy Uniwersytecie Warszawskim. Centrum powstało dzięki grantowi Komisji Europejskiej. Jest to jeden z niewielu ośrodków w Europie zajmujących się współczesnymi Indiami i jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z okazji roku Chopinowskiego zorganizowano w Indiach szereg wystaw, prelekcji, konkursów oraz koncertów w Delhi, Kalkucie, Pune czy Bombaju. Coraz bardziej popularne są w tym kraju polska literatura i film. Na hindi zostały przetłumaczone utwory Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta. Ceniona jest twórczość filmowa Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Kieślowskiego.

W czasie wizyty zostanie podpisana umowa "Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem Kultury Indii na lata 2010-2013". Program zakłada współpracę w upowszechnianiu informacji na temat dziedzictwa kulturowego obu krajów, wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków. W ramach umowy oba kraje będą także współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przenoszenia własności dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo.

Rozmowy z władzami Indii będą dotyczyły także kwestii międzynarodowych, m.in. spraw europejskich i polskiej prezydencji w przyszłym roku i sytuacji w Afganistanie.

Planowane jest także omówienie możliwości współpracy parlamentów obu krajów. W lutym 2008 r. ukonstytuowała się Polsko-Indyjska Grupa Parlamentarna.


Biogramy rozmówców premiera Tuska

Pratibha Devisingh Patil, prezydent Indii

Urodziła się w Nadgaon w stanie Maharasztra. Studiowała w Mooljee Jaitha College w Jalgaon (magisterium). Dyplom ukończenia studiów prawniczych uzyskała w Rządowym Kolegium Prawnym w Bombaju.

Pratibha Patil rozpoczęła działalność polityczną w 1962 r. wygrywając wybory do parlamentu stanu Maharasztra. Pełniła funkcje wiceministra i ministra rządu stanowego m.in. ds. turystyki, zdrowia i polityki społecznej, mieszkalnictwa, edukacji (1972-1979 oraz 1982-1985).

W latach 1985-1991 była członkiem Rajya Sabha - wyższej izby indyjskiego parlamentu. W latach 1986-1988 była wiceprzewodniczącą Izby. W 1991 r. została wybrana do Lok Sabha - izby niższej parlamentu Indii.

8 listopada 2004 r. została mianowana gubernatorem stanu Radżasthan. Funkcję tę pełniła do czasu wyboru na stanowisko prezydenta Indii w 2007 r.Pratibha Patil wspiera inicjatywy społeczne, których celem była poprawa sytuacji kobiet, przedstawicieli niższych klas i grup społecznych. Wielokrotnie, jako prezydent, wypowiadała się nt. konieczności opracowania i wprowadzenia programów pro-społecznych.

Prezydent Patil jest jednym z filarów politycznych obecnej koalicji, w której czołową rolę odgrywają premier Manmohan Singh i Sonia Gandhi (szefowa Indyjskiego Kongresu Narodowego).

W kwietniu 2009 r. prezydent Pratibha Patil odwiedziła Polskę. W czasie wizyty bardzo ciepło wyrażała się o relacjach polsko-indyjskich. Podkreślała wagę współpracy w dziedzinie kultury i edukacji, wspominając zarazem o planach rozwoju infrastruktury w Indiach, do udziału w których zachęcała również polskich inwestorów. Oficjalnej delegacji towarzyszyli wówczas przedstawiciele biznesu, reprezentujący m.in. przemysł chemiczny, sektor usług finansowych, IT, infrastrukturę oraz pośrednictwo handlowe. Prezydent Indii wzięła udział w Polsko-Indyjskim Forum Gospodarczym. Podczas wizyty podpisane zostały dwie umowy między rządami Polski i Indii: o współpracy w zakresie turystyki oraz o współpracy w zakresie zdrowia i medycyny.


Mohammad Hamid Ansari - wiceprezydent Indiii przewodniczący ex-officio Rajya Sabha (Izby Wyższej parlamentu Indii)

Urodził się w Kalkucie w rodzinie muzułmańskiej, pochodzącej z Ghazipur w Uttar Pradeś. Studiował w St. Edward's High School w Shimli, w elitarnym St. Xavier's College w Kalkucie oraz Aligarh Muslim University.

W 1961 r. wstąpił do Indyjskiej Służby Zagranicznej. Pełnił m.in. funkcje ambasadora Indii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Afganistanie, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Australii, a także stałego przedstawiciela Indii przy ONZ. W latach 1980-1985 był szefem Protokołu Dyplomatycznego MSZ.

Po przejściu na emeryturę został visiting profesor w Centrum Studiów nad Azją Zachodnią i Afryką Jawaharlal Nehru University i Akademii Trzeciego Świata w Jamia Millia Islamia w New Delhi. W maju 2000 r., pomimo zastrzeżeń do jego wieku, został mianowany rektorem Aligarh Muslim University. Stanowisko to piastował do 2002 r.

Po odejściu z uniwersytetu pełnił funkcje wiceprzewodniczącego indyjsko-brytyjskiego Okrągłego Stołu, członka Narodowej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa i przewodniczącego Komitetu Doradczego ds. Dyplomacji Paliwowej i Bezpieczeństwa Energetycznego przy Ministrze Ropy i Gazu Ziemnego.

W marcu 2006 r. został mianowany członkiem 5. Narodowej Komisji ds. Mniejszości.

W 1984 r. został wyróżniony jednym z najwyższych odznaczeń indyjskich, Padma Sari.


Manmohan Singh, premier Indii

Urodził się w Gah (zachodnia część Pendżabu, obecnie w granicach Pakistanu), w ubogiej rodzinie. Po podziale Indii w 1947 r. rodzina osiedliła się w Amritsarze.Z wyróżnieniem ukończył ekonomię w Punjab University w Chandigarh. Potem studiował w St. John's College, University of Cambridge. W czasie studiów otrzymał nagrodę im. Wrighta za osiągnięcia w nauce. W 1962 r. uzyskał stopień doktora na University of Oxford.

Po studiach pracował jako nauczyciel akademicki w Punjab University i Delhi School of Economics (wydział nauk ekonomicznych Uniwersytetu Delhijskiego).Karierę w administracji publicznej rozpoczął w 1971 r. jako doradca ekonomiczny ministra handlu zagranicznego. Od 1972 r. do 1976 r. był głównym doradcą ekonomicznym ministra finansów.

W latach 1976-1980 był dyrektorem Banku Rezerw Indii (bank centralny) i jednocześnie dyrektorem w Industrial Development Bank of India i Asian Development Bank. Równolegle pełnił funkcję wiceministra finansów oraz członka komisji ds. Agencji Energii Atomowej i komisji ds. Badań Kosmicznych.Od 1980 r. do 1983 r. był prezesem Banku Rezerw Indii. W latach 1982-1985, z ramienia Indii, był członkiem rady gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 1985 r. objął funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Planowania. Na tym stanowisku pracował do 1987 r. W 1990 r. został doradcą ds. ekonomicznych premiera Indii. Rok później objął stanowisko ministra finansów. Funkcję tę pełnił do 1996 r. Jest twórcą indyjskich reform gospodarczych - program reform, a szczególnie liberalizacji gospodarki indyjskiej, oparł na filozofii indywidualnej przedsiębiorczości obywateli, a nie dotychczasowym systemie pozwoleń administracyjnych. Jego reformy przyciągnęły do Indii kapitał zagraniczny oraz uruchomiły wysoki wzrost
gospodarczy. Od 1996 r. do 2004 r. był członkiem komitetu konsultacyjnego przy Ministrze Finansów. Od 1991 r. jest członkiem Rajya Sabha - wyższej izby parlamentu.

W 2004 r. został premierem Indii. Jest pierwszym Sikhem na tym stanowisku, a także pierwszym politykiem indyjskim od czasu Jawaharlala Nehru, który drugi raz z rzędu objął stanowisko premiera w wyniku kolejnych wygranych wyborów parlamentarnych (2009 r.). Razem z Sonią Gandhi (Indyjski Kongres Narodowy) jest uznawany za autora hasła "Aam Admi" (przeciętnego człowieka), który ma być głównym beneficjentem reform ekonomicznych i społecznych.

W 1987 r. został odznaczony drugim najwyższym odznaczeniem indyjskim Padma Vibhushan, nadawanym osobom cywilnym.


Somanahalli Mallaiah Kriszna - minister spraw zagranicznych Indii

Ukończył Maharaja's College w Mysore i dyplom w zakresie prawa w Rządowym Kolegium Prawa w Bangalore. Studiował w Southern Methodist University w Dallas (USA) uzyskując tytuł magistra prawa (1958-1959). Był stypendystą programu Fullbrighta w George Washington University w Waszyngtonie.

Od 1962 r. do 1968 r. pracował na stanowisku profesora prawa w Sri Jagaduru Renukacharya Law College w Bangalore.

Karierę polityczną rozpoczął wygrywając w 1962 r. wybory do parlamentu stanu Karnataka (posłem był do 1967 i ponownie w latach 1972-1977). W 1968 r. wygrał wybory do Izby Niższej Parlamentu Indii. Posłem do Lok Sabha był do 1972 r.

W latach 1972-1977 piastował urząd ministra ds. handlu, przemysłu i spraw parlamentarnych w rządzie stanu Karnataka. Był wiceministrem ds. przemysłu (1983-1984) i finansów (1984-1985) w rządzie centralnym Indii. Od 1989 r. do 1992 r. pełnił funkcję przewodniczącego parlamentu stanowego Karnataki. W latach 1992-1994 był wicepremierem rządu stanowego.

Od 1996 r. jest członkiem Rajya Sabha - Izby Wyższej Parlamentu Indii. W 1999 r. po zwycięskiej kampanii wyborczej kierowanego przez siebie INC w Karnatace został powołany na premiera rządu stanu Karnataka. Z funkcji tej zrezygnował w 2004 r., przyjmując stanowisko gubernatora stanu Maharasztra. Pełnił ją do 2008 r.

Od 22 maja 2009 jest ministrem spraw zagranicznych Indii.


Sonia Gandhi - Przewodnicząca Indyjskiego Kongresu Narodowego (INC), Przewodnicząca rządzącej koalicji Zjednoczony Sojusz Postępowy (United Progressive Alliance)

Urodziła się w Orbassano w płn. Włoszech. W 1964 r. wyjechała do Cambridge, gdzie rozpoczęła naukę w The Bell Educational Trust Language School. W Cambridge poznała Rajiva Gandhiego, ówczesnego studenta Trinity College. W 1968 r. pobrali się.

Po zabójstwie Indiry Gandhi w 1984 r. Rajiv Gandhi objął stanowisko premiera, które sprawował do 1989 r. Dwa lata później w czasie kampanii wyborczej Rajiv Ghandi został zamordowany przez członkinię Tamilskich Tygrysów.

Po śmierci męża Sonia Gandhi odsunęła się od czynnej polityki, mimo propozycji objęcia kierownictwa Kongresu. Zmieniła zdanie wobec groźby rozpadu Kongresu w 1997 r. przyjmując propozycję startu w wyborach parlamentarnych z okręgu wyborczego swego męża. Wybory wygrała, obejmując w 1998 r. kierownictwo Indyjskiego Kongresu Narodowego.

W swojej działalności skupia się na projektach sprzyjających awansowi społecznemu kobiet, mniejszości religijnych i etnicznych, grup upośledzonych społecznie oraz rozwoju edukacji młodzieży. W kwietniu 2010 r. została mianowana na stanowisko przewodniczącej National Advisory Council - ciała doradczego przy premierze Indii, w randze ministra unijnego (centralnego) gabinetu rządowego.

W 2004 roku magazyn Forbes uznał ją za trzecią najpotężniejszą politycznie kobietę świata, z kolei tygodnik Time zaliczył ją do setki najbardziej wpływowych ludzi na świecie, zarówno w 2007, jak i w 2008 roku.


Sushma Swaraj - przewodnicząca Indyjskiej Partii Ludoweji lider opozycji w 15. Lok Sabha

Urodziła się w Ambala Cantonment w stanie Haryana. Uzyskała tytuł licencjata prawa na Wydziale Prawa Punjab University w Chandigarh. Pracowała jako adwokat.Z polityką związała się w czasie studiów, organizując protesty studenckie przeciw rządowi Indiry Gandhi. Od 1980 r. jest związana z Indyjską Partią Ludową. W latach 1977-1982 i 1987-1990 była posłanką do parlamentu stanu Hariana. Pełniła stanowiska ministerialne w rządzie stanowym: ds. pracy i zatrudnienia (1977-1979), ds. edukacji, wyżywienia i aprowizacji (1987-1990).

W latach 1990-1996 została wybrana do Rajya Sabha (ponownie w latach 2000-2004 i 2006-2009). W latach 1996-1999 r. i od 2009 r. jest członkiem izby niższej parlamentu.

Pełniła także stanowiska ministerialne w rządzie centralnym: ds. informacji, telewizji i radiofonii (1996, 1998 i 2000-2003), łączności (1998), zdrowia i rozwoju rodziny (2003-2004), spraw parlamentarnych (2003-2004). W roku 1998, na dwa miesiące została szefem rządu stołecznego terytorium Delhi. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Związana jest z wieloma organizacjami i instytucjami kultury, m.in. Hindi Sahitya Sammelan w Haryanie.

3 czerwca 2009 r. została wybrana liderem opozycji w Lok Sabha. 18 grudnia 2009 r. zastąpiła Lal Krishnę Advaniego na stanowisku przewodniczącego Indyjskiej Partii Ludowej (BJP).


Przedstawiciele firm indyjskich uczestniczący w spotkaniu z premierem

Onkar S. Kanwar, prezes firmy APOLLO TYRES Ltd. największego producenta opon w Indiach. Firma ma fabryki w Indiach - 4 zakłady, RPA - 2 zakłady oraz jeden w Holandii. Siedziba firmy mieści się w Gurgaonie (przedmieście Delhi). Notowana na giełdzie w Bombaju. Zatrudnia 15 tys. osób. Sprzedaż firmy koncentruje się w Indiach, gdzie 70 proc. wyrobów znajduje nabywcę, reszta jest eksportowana do ponad 70 państw na całym świecie. Wydajność wszystkich zakładów Apollo wynosi 1350 ton dziennie. Apollo posiada 4000 dealerów w Indiach oraz 900 w RPA.

Rajiv Dogra, prezydent ds. międzynarodowych Essar Group, wielkiej grupy przemysłowej działającej między innymi w przemyśle stalowym, energetycznym, komunikacyjnym, stoczniowym, logistycznym i budowlanym. Grupa zatrudnia 60 tys. pracowników. W przemyśle stalowym posiada zdolności produkcji 14 mln ton rocznie w swoich stalowniach w Indiach, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Indonezji. Essar Oil posiada bloki wydobywcze gazu ziemnego i ropy naftowej w Indiach (Gudżarat, Maharasztra, Asam), na Madagaskarze, Indonezji, Australii, Wietnamie i Nigerii. Posiada 50 proc. udziałów w rafinerii w Kenii oraz rafinerię w stanie Gudżarat o wydajności przerobu 10,5 mln ton rocznie. Essar Oil otrzymał wyróżnienie za swój blok ekstraktu metanu ze złóż węgla w Zachodnim Bengalu. Posiada 1700 stacji benzynowych w Indiach. Jest drugą prywatną firmą energetyczną w Indiach o wydajności 12000 MW energii elektrycznej.

V.RS. Natarajan, prezes Zarządu i dyrektor BEML wiodącego producenta ciężkiego sprzętu. Członek Rady Nadzorczej Stałej Konferencji Przedsiębiorstw Państwowych (Member of Governing Council of Conference of Public Enterprises - SCOPE) w New Delhi oraz prezesem SCOPE na Region Południowy. Pełni także funkcje: prezesa Działu Górnictwa i Sprzętu Budowlanego Konfederacji Przemysłu Indyjskiego (Confederation of Indian Industry - CII), prezesa Komitetu Obronności (Defence Committee) Federacji Indyjskich Izb Handlu i Przemysłu (Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry - FICCI), prezesa Stowarzyszenia Technologów Obronności (Society of Defence Technologists), prezesa Rady ds. Zarządzania Inżynierią Obronną Ministerstwa Obrony (Management Council for Combat Engineering) i prezesa Zarządu Vignyan Industries Limited.

Madhu Kotak reprezentujący Kotak Mahindra Bank, założony w 1985 roku jako organizacja finansowa pod nazwą Kotak Mahindra Finance Limited. W lutym 2003 roku otrzymał od banku centralnego licencję na prowadzenie działalności bankowej. Posiada 245 oddziałów w całych Indiach. W 2006 roku bank Goldman Sachs zakupił 25 proc. w Kotak Mahindra Capital Company and Securities. Firma posiada także firmy działające na Mauristiusie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

C.P. Gurnani, dyrektor naczelny Mahindra Satyam, firmy działającej w sektorze IT. W trakcie pracy dla Mahindry pełnił szereg funkcji w radach nadzorczych spółek grupy w USA, Chinach, Tajlandii i Indiach.

Dilip Modi, prezes Spice Group oraz wiceprezes ASSOCHAM Associated Chambers of Commerce and Industry of India. Spice Group działa w sektorze telefonii komórkowej, sprzedaży, branży rozrywkowej (kina), innowacyjnej oraz BPO. Jest także operatorem telefonii komórkowej w Karnatace oraz Pendżabie.

Navin Raheja, założyciel Raheja Developers Ltd., działającą głównie w branży nieruchomości. Jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Indiach, w ostatnich trzech latach jej przychody wzrosły o 300 proc. Specjalizuje się w budowaniu mieszkań, budynków komercyjnych, jak również projektach w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Firma działa na terytorium całych Indii z dużą obecnością w stanie Haryana. Navin Raheja jako pierwszy zrealizował w Indiach projekt budownictwa komercyjnego w Manesar. Jest aktywnym działaczem indyjskich izb przemysłowo-handlowych ASSOCHAM, CII.

Vijay Kalantri, prezes stowarzyszenia AIAI, właściciel firmy Balaji Group specjalizującej się w projektach infrastrukturalnych, przemyśle tekstylnym, handlu, usługach finansowych i telekomunikacyjnych. Najważniejszym projektem, realizowanym przez grupę jest budowa nowoczesnego, głębokowodnego portu w Dighi. Vijay Kalantri jest też prezesem Ogólno-Indyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu (All-India Association of Industries - AIAI), w ramach którego działa jedyna w Indiach Indo-Polish Chamber of Commerce and Industry (IPCCI).

Subodh Bhargava, prezes Rady Nadzorczej Tata Communications, dyrektor Tata Motors. Tata Motors ma swoje przedstawicielstwo w Polsce. Subodh Bhargava jest członkiem kilku rad doradczych między innymi przy University of Roorkee, IIM w Indore, Indian Institute of Foreign Trade w New Delhi oraz w Entrepreneurship Development Institute of India w Ahmedabad. Subodh Bhargava zasiada także w kilku innych radach nadzorczych między innymi: Centre for Policy Research, Technology Development Board.

Dr. Naresh Trehan, założyciel i prezes MEDANTA - The Medicity jednego z najnowocześniejszych kompleksów szpitalnych w Indiach, zlokalizowanego w Gurgaonie pod Delhi. W obiekcie jest m.in. 45 sal operacyjnych. Aktywnie działa w Konfederacji Przemysłu Indyjskiego CII.

O.P. Lohia, prezes i dyrektor zarządzający Indo Rama Synthetics, wiodącej indyjskiej firmy produkującej od ponad 20 lat włókna poliestrowe. Firma posiada zakład produkcyjny o wydajności 600 tys. ton rocznie. W ostatnim czasie firma zainteresowała się energetyką.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
indiewizytadyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)