Trwa ładowanie...
d2py04y
d2py04y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wkrótce ma być gotowa strategia innowacji dla mazowieckich firm

Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza na lata 2014-2020 powinna być gotowa na początku lutego. Innowacyjne firmy z regionu, by dostać pieniądze z UE, powinny inwestować m.in. w bezpieczną żywność, usługi dla biznesu czy poprawę jakości życia mieszkańców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2py04y

Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski powiedział we wtorek PAP, że strategia czeka jeszcze na opinię Mazowieckiej Rady ds. Innowacyjności. Jak wyjaśnił, to ciało doradcze zarządu woj. mazowieckiego, w skład którego wchodzą przedstawiciele mazowieckich uczelni wyższych, instytutów naukowych i badawczych, administracji oraz pracodawców. Dodał, że rada ma zebrać się w tej sprawie 4 lutego. "Jeszcze w lutym strategią ma się zająć sejmik województwa mazowieckiego" - podkreślił Frankowski.

Dokument ma określić tzw. inteligentne specjalizacje, czyli obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i na międzynarodowych rynkach.

Urząd marszałkowski przeanalizował najważniejsze obszary gospodarcze oraz wiodące technologie na Mazowszu. Na tej podstawie wskazał cztery inteligentne specjalizacje. Chodzi o bezpieczną żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoką jakość życia.

d2py04y

Mazowieckie firmy mają się specjalizować m.in. w produkcji i dystrybucji żywności wysokiej jakości. Innowacyjne przedsiębiorstwa powinny postawić ponadto na inteligentne systemy zarządzania. Chodzi m.in. o udoskonalanie, na przykład na poziomie samorządu, zarządzania siecią drogową czy kolejową.

Również instytucje otoczenia biznesu mają szansę na innowacyjne projekty. Mogą to być m.in. usługi finansowe wspierające przedsięwzięcia innowacyjne przez fundusze pożyczkowe czy kapitałowe. W tę specjalizację wpisują się też firmy logistyczne, transportowe czy zarządzające m.in. wiedzą, usługami w zakresie analizy przetwarzania danych czy zapewnienia dostępu do informacji gospodarczej.

Premiowane w nowej perspektywie unijnej mają być też projekty wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców na terenie woj. mazowieckiego. Chodzi m.in. o poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej, edukacji, warunków pracy, większą ofertę na spędzanie czasu wolnego, nowoczesne technologie w sektorze zdrowia i bezpieczeństwo cyfrowe.

Firmom inwestującym w inteligentne specjalizacje będzie łatwiej o pieniądze UE. Będą one mogły sięgać po nie z krajowych programów - operacyjnych oraz z regionalnego.

d2py04y

Na lata 2014-2020 Mazowsze otrzyma ponad 2 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ok. 1,7 mld euro - z programów krajowych: "Inteligentny Rozwój", "Infrastruktura i Środowisko", "Polska Cyfrowa" oraz "Wiedza, Edukacja, Rozwój".

Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza ma być aktualizowana co kilka lat, by uwzględniała trendy polskiej gospodarki. Mają w tym pomóc zarówno przedsiębiorcy z regionu, jak również środowisko naukowe.

d2py04y

Podziel się opinią

Share
d2py04y
d2py04y