Trwa ładowanie...
d3h9jud
16-03-2017 16:45

Wkrótce przebudowa zabytkowego zespołu kamienic Deskurów w Radomiu

W ciągu kilku najbliższych tygodni ma rozpocząć się przebudowa zespołu kamienic Deskurów. To ważny element rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego. W ramach ogłoszonego przez magistrat przetargu wpłynęły cztery oferty, najtańsza opiewa na 24,7 mln zł.

d3h9jud
d3h9jud

Jak poinformował w czwartek urząd miejski w Radomiu, najtańszą ofertę złożyła firma Betonox Construction z Sopotu, która zaproponowała wykonanie usługi za prawie 24,7 mln zł. Nieco droższe są oferty firm: Rosa Bud z Radomia (prawie 24,8 mln zł zł) oraz konsorcjum warszawskich firm z liderem - spółką Erekta Budownictwo Specjalistyczne (blisko 25,8 mln zł zł). Najwięcej - prawie 53,8 mln zł - zażądała warszawska spółka Warbud. Wszyscy oferenci zaproponowali udzielenie 7-letniej gwarancji.

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak podkreślił, że miasto było gotowe przeznaczyć na inwestycję nie więcej niż 35 mln zł. "Jeśli oferty spełniają wymogi formalne, to w tej kwocie się zmieścimy i zostaną nam jeszcze oszczędności" - zaznaczył. Dodał, że po sprawdzeniu ofert komisja przetargowa wybierze najkorzystniejszą z nich. Wybrany wykonawca będzie miał na wykonanie prac 14 miesięcy.

Władze miasta liczą na to, że przebudowa zespołu kamienic Deskurów, usytuowanego w obrębie radomskiego rynku, będzie ważnym krokiem w ożywieniu tej części miasta.

Po przebudowie obiekty mają pełnić funkcję muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. Na parterze będzie strefa usług, a w niej m.in. kawiarnia, restauracja, księgarnia, sklep muzealny.

d3h9jud

Na pierwszym piętrze, w strefie edukacji, będą realizowane programy edukacyjne oraz programy dla rodzin.

Na poddaszu natomiast ma powstać strefa przedsiębiorczości, w której swoje miejsce znajdą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Odrębną część stanowić ma strefa kultury, w której znajdą się m.in. nowoczesne sale ekspozycyjne. Będą tam prezentowane wystawy stałe i czasowe.

Przebudowa kamienic Deskurów jest elementem koncepcji zagospodarowania radomskiego Rynku, którą - w ramach konkursu ogłoszonego przez miasto - opracowała grupa architektów z Warszawy.

d3h9jud

Na zespół kamienic Deskurów składają się dwa budynki pochodzące z pierwszej połowy XIX w. Projekt zakłada wykorzystanie wewnętrznego dziedzińca, który będzie miał szklane zadaszenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą tam się mogły odbywać imprezy kulturalne przez cały rok, bez względu na pogodę.

Władze miasta zarezerwowały w budżecie na 2017 r., na roboty budowlane przy rewitalizacji kwartału kamienic Deskurów, 15 mln zł. Zabiegają także o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Kolejnym ważnym etapem rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego ma być modernizacja płyty radomskiego rynku.

d3h9jud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9jud