Trwa ładowanie...
d6rk5f5

Włączenie rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń nie da korzyści budżetowi - Fedak

04.11. Warszawa (PAP) - Włączenie rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń nie przyniesie korzyści budżetowi państwa - powiedziała w czwartek minister pracy Jolanta...

d6rk5f5
d6rk5f5

04.11. Warszawa (PAP) - Włączenie rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń nie przyniesie korzyści budżetowi państwa - powiedziała w czwartek minister pracy Jolanta Fedak.

Fedak zaznaczyła, że kwestie związane ze specjalnymi systemami ubezpieczeń np. żołnierzy, policjantów czy rolników nie należą do kompetencji resortu pracy. Podkreśliła jednak, że nie zna takiego kraju, w którym służby mundurowe byłyby ubezpieczone tak, jak inni pracownicy.

Zdaniem minister pracy, nieuzasadnione byłoby też włączenie do powszechnego systemu ubezpieczeń rolników, pozostających obecnie w KRUS. Wyjaśniła, że oznaczałoby to konieczność przekazywania przez budżet państwa do ZUS większej rezerwy na wypłatę emerytur.

"Wtedy na pewno przekroczylibyśmy tzw. próg ostrożnościowy na poziomie 55 proc. PKB" - powiedziała minister pracy.

d6rk5f5

Fedak podkreśliła, że wprawdzie składki na KRUS są niewielkie, ale i świadczenia emerytalne rolników też są bardzo niskie. "Kwoty ok. 700 zł emerytury, bo tyle otrzymują rolnicy, nie sposób uznać za przywilej" - powiedziała Fedak.

Odniosła się też do osób, które celowo nabywają ziemię i stają się członkami KRUS, by uniknąć przynależności do ZUS i Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zaznaczyła, że oszczędzającym na składce ubezpieczeniowej pozostają większe kwoty do opodatkowania, jako że składkę tę odlicza się od PIT. Podatek od pensji takich osób trafia zaś do budżetu, z którego częściowo przekazywany jest do ZUS na świadczenia emerytalne z systemu powszechnego. "Tak więc przynajmniej część pieniędzy od tych, którzy unikają ZUS i tak tam trafia" - powiedziała Fedak. (PAP)

awk/ drag/ gma/

d6rk5f5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rk5f5