Trwa ładowanie...
bezrobotni

Władze Łodzi pomagają bezrobotnym w zakładaniu firm

Utworzenie 50 małych przedsiębiorstw to efekt dwuletniego projektu.

Share
Władze Łodzi pomagają bezrobotnym w zakładaniu firm
Źródło: WP.PL, fot: pixaby
d2zboo7

Utworzenie 50 małych przedsiębiorstw to efekt dwuletniego projektu, który zakończył się właśnie w łódzkim magistracie. Jak poinformował wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, urząd uruchamia kolejne programy aktywizacji dla bezrobotnych.

Jak podkreślił wiceprezydent, łódzki magistrat zakończył właśnie sfinansowany ze środków UE projekt wartości 3 mln zł, który miał na celu aktywizację osób bezrobotnych. Program prowadzony był od połowy 2013 r. i zakończył się w czerwcu br. - Za pozyskane z UE pieniądze m.in. przeszkolono ponad 50 osób. Szkolenia obejmowały doradztwo zawodowe, w tym zagadnienia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej - wyjaśnił.

Trela zaznaczył, że przyznane dofinansowania posłużyły uczestnikom szkoleń do uruchomienia własnych firm. Osoby te otrzymały wsparcie na rozpoczęcie i kontynuowanie działalności. Sprawdziliśmy, że ich przedsiębiorstwa są wciąż prowadzone, a właściciele deklarują ich rozwój i zatrudnianie w nich nowych pracowników. Widzimy więc, że mimo iż program dociera do indywidualnych osób bezrobotnych, jego wpływ na rynek pracy jest o wiele szerszy. Firmy działają w branży prawniczej, architektonicznej, informatycznej - dodał.

d2zboo7

Wiceprezydent zapowiedział, że magistrat będzie starał się o wsparcie rynku pracy w ramach nowej perspektywy unijnej, tymczasem pozyskał kolejne pieniądze - 1,7 mln zł - z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na aktywizację bezrobotnych z dwóch grup wiekowych: 50+, którym jego zdaniem najtrudniej odnaleźć się na rynku pracy oraz dla osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
Dla dyrektora Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Piotra Borsa najważniejsze są pieniądze - 1,3 mln zł, które udało się pozyskać na aktywizację osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Dlatego, że to grupa, która jest najliczniejsza w rejestrach bezrobotnych, ale też taka, która - w świetle obowiązujących przepisów - nie jest definiowana jako pozostająca w trudnej sytuacji na rynku pracy, ciężko więc zdobyć fundusze na jej wsparcie. Pieniądze posłużą na staże, szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, wyposażenie miejsc pracy. Uda nam się zaktywizować za nie ok. 200 łódzkich bezrobotnych - podkreślił.
Osoby, które nie skończyły 30. roku życia i są zarejestrowane jako bezrobotne, a myślą o założeniu własnej firmy chcemy zaprosić do Powiatowego Urzędu Pracy. Około 250 takich osób będzie mogło liczyć na wsparcie ze środków funduszu pracy na otworzenie własnej działalności. Wsparcie wynosi ok. 25 tys. zł, ale przed jego uzyskaniem oferujemy szkolenie z ABC przedsiębiorczości, które pokaże jak firmę prowadzić. Zapraszamy zwłaszcza absolwentów studiów, którzy zastanawiają się właśnie teraz, jak dalej planować swoją karierę - powiedział Bors.
Według danych Urzędu Miasta Łodzi, liczba zarejestrowanych bezrobotnych pod koniec czerwca br. wynosiła w Łodzi ponad 36,7 tys. Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych do PUP to ponad 2,4 tys.

d2zboo7

Podziel się opinią

Share
d2zboo7
d2zboo7