Włamał się do kiosku. Ukradł nietypową kolekcję
81 widokówek przedstawiających Wrześnię, skradł mężczyzna, który włamał się do kiosku na terenie miasta. Na kartki dokumentujące uroki wielkopolskiego miasta połasił się mieszkaniec Stargardu. Wszystkie odebrali mu policjanci.
Oficer prasowy wrzesińskiej policji mł. asp. Adam Wojciński poinformował w sobotę, że włamanie do kiosku miało miejsce w czwartek w nocy. Sprawca wybił szybę, zabrał widokówki, potem próbował uciekać przed zatrzymującymi go funkcjonariuszami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rynek pracy funkcjonuje w sposób patologiczny". Prawniczka o umowach śmieciowych
Nieudane włamanie do kiosku
W trakcie zatrzymania okazało się, że 20-latek ma zakrwawioną rękę od wybitej szyby. Sprawca był nietrzeźwy i miał ponad 2,5 promila we krwi. Gdy wytrzeźwiał, policjanci postawili mu zarzut kradzieży z włamaniem. Wszystkie skradzione widokówki zostały odzyskane. Mężczyzna przyznał się do stawianego zarzutu.
Wartość poniesionych strat na szkodę właściciela kiosku wyniosła prawie 650 złotych, z czego ponad 200 złotych to wartość widokówek. Mieszkańcowi Stargardu grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Policja nie informuje, jakie uwiecznione na widokówkach atrakcje Wrześni najbardziej przypadły włamywaczowi do gustu.
Moda na drobne kradzieże
O rosnącej fali kradzieży produktów o niskiej wartości świadczą dane policji. Wynika z nich, że w 2022 r. liczba tego typu kradzieży była wyższa o 30 proc. w porównaniu do 2021 r. i o 60 proc. w porównaniu do 2020 r. – czytamy we wnioskach z raportu "Polska Gospodarka 2023. Trendy i Scenariusze" prof. dra hab. Konrada Raczkowskiego, dyrektora Centrum Gospodarki Światowej z UKSW.
Zjawisko upowszechniających się drobnych kradzieży w sklepach opisywał wielokrotnie money.pl. Złodziei pchają do nich rosnące ceny, a zachęcają m.in. kasy samoobsługowe, które są pod mniejszą kontrolą pracowników sklepów niż "zwykłe" kasy.
Złodziejom może obecnie sprzyjać fakt, że od 2023 r. wzrósł próg wartości skradzionego mienia, od którego zależy to, czy dany czyn stanowi tylko wykroczenie, czy już przestępstwo. Z dotychczasowych 500 zł rządzący zdecydowali się go podnieść do 800 zł. Decyzję tę tłumaczyli wysoką inflacją w Polsce, przez którą nasze pieniądze tracą na wartości, gdyż mają mniejszą siłę nabywczą.