Właściciel Biedronki pochwalił się gigantycznymi zyskami. To był mocny początek roku
Portugalska grupa Jeronimo Martins, której największym biznesem jest działająca w Polsce Biedronka, miała w pierwszym kwartale tego roku 88 mln euro zysku. To dużo więcej niż na początku ubiegłego roku. Jak przyznaje firma, na dobre wyniki miały wpływ skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę - gromadzenie zapasów przez Polaków i bezprecedensowa akcja pomocy uchodźcom.
28.04.2022 20:04
Grupa Jeronimo Martins miała w pierwszym kwartale 2022 roku 88 mln euro zysku netto jednostki dominującej, o 52,4 proc. więcej niż przed rokiem - podała spółka w raporcie. Przychody grupy wzrosły w tym czasie o 15,2 proc. do 5,513 mld euro. EBITDA wyniosła 372 mln euro, co oznacza wzrost o 15,5 proc. rdr.
Zyski i przychody w górę
Przychody sieci Biedronka w krajowej walucie były o 15,4 proc. wyższe niż rok temu, a sprzedaż wzrosła o 12,2 proc. Przychody w euro podskoczyły natomiast o 13,4 proc. do 3,8 mld euro. Ta ostatnia liczba pokazuje, że Biedronka odpowiada aż za 69 proc. obrotów w całej grupie Jeronimo Martins.
Jak przyznała portugalska grupa, początek roku pod względem sprzedaży nie prezentował się tak optymistycznie, ale rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała znaczący wzrost sprzedaży w niektórych kategoriach produktów. Spowodowane to było gromadzeniem zapasów, darowiznami i napływem uchodźców do Polski, a to przełożyło się na wzrost udziału Biedronki w rynku.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
EBITDA Biedronki wyniosła 318 mln euro (wzrost o 11,4 proc. rdr w euro), a marża wyniosła 8,3 proc. (8,4 proc. rok wcześniej). Jeronimo Martins ocenia, że solidne wyniki sprzedaży Biedronki, wzmocnione wyższymi wolumenami, pozwoliły złagodzić znaczny wzrost kosztów, który miał miejsce w marcu.
Biedronka otworzyła w pierwszym kwartale tego roku 16 sklepów (ale kilka też zamknęła, więc w sumie jest o 11 placówek "do przodu"), a 61 przebudowała. Na koniec marca miała już 3261 sklepów.
Ambitne plany
CAPEX Jeronimo Martins w pierwszym kwartale wyniósł 99 mln euro wobec 78 mln euro przed rokiem. Portugalska grupa podtrzymała prognozy dotyczące 2022 roku, zaprezentowane w marcu. Spółka zakładała wówczas, że tegoroczne nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 850 mln euro. Według planów na ten rok, nakreślonych w marcu, Biedronka zakłada otwarcie ok. 130 sklepów Biedronka i nowego centrum dystrybucyjnego (do którego szuka pracowników) oraz przeprowadzenie modernizacji ok. 350 placówek.
Jeronimo Martins, oprócz sieci Biedronka w Polsce, jest też właścicielem m.in. działających w Portugalii marketów Pingo Doce i hurtowni Recheio Cash & Carry, a także kolumbijskiej sieci sklepów Ara.