Trwa ładowanie...

Właściciele Biedronki to najbogatsza rodzina w kraju. Wejście na polski rynek było kluczowe

Rodzina Soares dos Santos to najbogatsza familia w Portugalii - oszacował wydawany w Lizbonie tygodnik "Visao" w swoim najnowszym wydaniu. To właśnie ta rodzina stoi za portugalską grupą Jeronimo Martins, która w latach 90. zainwestowała w powstającą w Polsce sieć Biedronka. Ten ruch był dla Portugalczyków kluczowy - komentuje tygodnik.

Właściciele Biedronki to najbogatsza rodzina w kraju. Wejście na polski rynek było kluczoweWłaściciele Biedronki to najbogatsza rodzina w kraju. Wejście na polski rynek było kluczoweŹródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2trqdn
d2trqdn

Jak szacuje "Visao", wartość majątku "różnych członków" rodziny Soares dos Santos sięga ponad 5,7 mld euro. Tygodnik zwraca uwagę, że inwestycja w polskie dyskonty Biedronka w połowie lat 90. XX w. okazała się dla Jeronimo Martins wielkim sukcesem, którego nie udało się osiągnąć grupie na rynku w Brazylii.

Wejście do Polski było kluczowe

Tygodnik podkreśla, że choć familia Soares dos Santos zaliczana była od kilku dekad do grona najzamożniejszych rodzin w Portugalii, to przełomem dla niej było właśnie wejście na polski rynek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W lutym inflacja wystrzeli, w grudniu możliwe 5 proc. "Nic w tym roku nie stanieje"

"Piętnaście najbogatszych rodzin w naszym kraju posiada obecnie fortunę przekraczającą wartość 10 proc. PKB Portugalii" - podaje "Visao", zaznaczając, że grupie tej przewodzi rodzina kontrolująca sieć sklepów w Polsce.

d2trqdn

Jak czytamy na stronie internetowej Biedronki, właścicielem sieci jest Jeronimo Martins Polska SA, która jest własnością Grupy Jeronimo Martins z siedzibą w Portugalii. Spółka-matka jest od 1989 roku notowana na giełdzie w Lizbonie. Historia grupy jest jednak znacznie starsza, bo Jeronimo Martins na rynku spożywczym działa już od 225 lat.

Dyrektorem generalnym grupy jest Pedro Soares dos Santos, który w 2013 roku przejął stery od ojca, Alexandre'a. Większościowym udziałowcem grupy jest natomiast firma rodzinna Sociedade Francisco Manuel dos Santos, która ma 56 proc. akcji.

Grupa zatrudnia w trzech krajach - Polsce, Portugalii i Kolumbii - ponad 118 tys. pracowników. W Polsce, oprócz Biedronki, należy do niej też sieć drogerii Hebe. Na rodzimym, portugalskim rynku, grupa jest właścicielem supermarketów Pingo Doce i sieci cash & carry Recheio. Do tego działa w sektorze mleczarskim, chowu bydła oraz hodowli ryb, prowadzi też pijalnie czekolady Hussel i kawiarnie Jeronymo. Z kolei w Kolumbii należy do niej sieć supermarketów Ara.

Prezes Grupy Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos odbiera order za wybitne osiągnięcia w służbie publicznej od prezydenta Kolumbii, czerwiec 2022 roku Jeronimo Martins
Prezes Grupy Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos (z prawej) odbiera order za wybitne osiągnięcia w służbie publicznej od prezydenta Kolumbii, czerwiec 2022 rokuŹródło: Jeronimo Martins, fot: materiały prasowe

Największy pracodawca w Polsce

Na stronie internetowej Biedronki czytamy też, że działająca w Polsce sieć generuje około dwie trzecie przychodów całej grupy. Pod koniec stycznia serwis wiadomoscihandlowe.pl informował, że Biedronka stała się największym pracodawcą w Polsce. Według danych na koniec 2022 r. w Biedronce zatrudnionych jest ponad 80 tys. osób. Z takim wynikiem firma zdetronizowała dotychczasowego lidera - Pocztę Polską.

d2trqdn

Serwis podawał też ostatnio, że ubiegły rok był dla Biedronki rekordowy. Sieć zanotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro. To oznacza wzrost o niemal 21 proc. w porównaniu z wynikiem za 2021 r. Tym samym firma na naszym rynku przekroczyła barierę ponad 80 mld zł przychodów. Sieć ma w Polsce niemal 3,4 tysiąca sklepów.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn