Trwa ładowanie...

"Włochy otworzyły nowy rozdział w swojej historii"

Szefowie unijnych instytucji z zadowoleniem zareagowali na wieść, że ekonomista, były komisarz UE Mario Monti otrzymał misję utworzenia nowego rządu. To sygnał, że Włochy są zdeterminowane, by przezwyciężyć kryzys - oświadczyli.

"Włochy otworzyły nowy rozdział w swojej historii"Źródło: AFP, fot: Thierry Monasse
d2cc5rk
d2cc5rk

- Cieszymy się z decyzji prezydenta Włoch o powierzeniu senatorowi Mario Montiemu misji utworzenia rządu jedności narodowej. Uważamy, że to kolejny zachęcający sygnał - po szybkim przyjęciu ustawy stabilizacyjnej na rok 2012 - determinacji władz włoskich do przezwyciężenia obecnego kryzysu - napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Przypomnieli, że zgodnie z uzgodnieniami ze szczytu eurolandu 26 października Komisja Europejska będzie kontynuować monitorowanie działań podjętych przez Włochy "w celu realizacji polityki wspierania wzrostu i zatrudnienia". Eksperci KE, wspomagani przez ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, a także Międzynarodowego Funduszu Walutowego monitorują wdrażanie reform strukturalnych oraz polityk fiskalnych, które mają ograniczyć olbrzymi, sięgający 120 proc. PKB dług Włoch.

Ze względu na ten olbrzymi dług, Włochy są krajem eurolandu najbardziej narażonym na zarażenie się greckim wirusem.

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek ucieszył się, że to Monti będzie tworzyć nowy włoski rząd. - Mario Monti ma wszystkie atrybuty utworzenia nowego rządu jedności narodowej we Włoszech w czasach kryzysu; jego bogate doświadczenie, w tym jako komisarza europejskiego i szerokie poparcie będą dobrze służyły Włochom i Europie - oświadczył Buzek.

d2cc5rk

Zdaniem szefa PE "Włochy otworzyły nowy rozdział w swojej historii". - Zmiany we Włoszech pozwalają wierzyć, że Włochy odzyskają wiarygodność finansową i powrócą na ścieżkę solidnego wzrostu gospodarczego. Jestem przekonany, że Włochy podejmują wszelkie niezbędne środki w celu przezwyciężenia kryzysu zadłużenia - oświadczył.

Sytuacja we Włoszech, a zwłaszcza wzrost kosztów obsługi długu kraju, będącego trzecią gospodarką w UE, bardzo niepokoi partnerów w UE i eurolandzie. Wzrost kosztów pozyskania na rynku kapitału przez emisję włoskich obligacji, przekroczył w ubiegłym tygodniu barierę 7 proc., czyli tyle samo, co w Grecji, Portugalii i Irlandii, kiedy musiały skorzystać z pomocy partnerów w eurolandzie i MFW.

W sobotę do dymisji podał się premier Silvio Berlusconi, kiedy jego koalicja utraciła większość w Izbie Deputowanych.

Szybka, zapowiadana nieoficjalnie od kilku dni nominacja dla Montiego, byłego komisarza UE ds. konkurencyjności i rynku wewnętrznego, zaledwie w ciągu doby od rozpoczęcia kryzysu rządowego ma być mocnym sygnałem dla międzynarodowych rynków finansowych, które bardzo nerwowo reagowały w ostatnich dniach na polityczne wstrząsy we Włoszech.

Rząd Mario Montiego ma zostać sformowany w najbliższych dniach. Nieoficjalnie wiadomo, że do gabinetu 12 ministrów wejdą przede wszystkim eksperci, a nie politycy.

d2cc5rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cc5rk