Trwa ładowanie...
euro

Włosi ciągle trzymają w domach stare liry. Pieniądze zachowały wartość

Włosi mają w domach półtora miliarda euro, ale w starych lirach, z którymi ostatecznie pożegnali się cztery lata temu. Okazuje się, że dzięki wyrokowi tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego, pieniądze te zachowały swoją wartość.

Share
Włosi ciągle trzymają w domach stare liry. Pieniądze zachowały wartość
Źródło: AFP, fot: AFP PHOTO THOMAS COEX
d1syhaz

Włosi mają w domach półtora miliarda euro, ale w starych lirach, z którymi ostatecznie pożegnali się cztery lata temu. Okazuje się, że dzięki wyrokowi tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego pieniądze te zachowały swoją wartość.

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się niedawno w sprawie skargi grupy obywateli, którzy ustalili, że rząd Mario Montiego w ramach naprędce robionych oszczędności przyspieszył termin zakończenia wymiany lirów na euro - o trzy miesiące, z końca lutego 2012 roku na początek grudnia poprzedniego roku. Decyzja ta była nielegalna i Trybunał przyznał rację obywatelom.Teraz domagają się oni, aby Ministerstwo Finansów dostosowało się jak najszybciej do orzeczenia Trybunału.

Włosi są jeszcze w posiadaniu 196 milionów banknotów o nominale tysiąca lirów, 12 milionów po sto tysięcy i trzystu tysięcy po pół miliona. Organizacje konsumentów namawiają do kierowania do ministerstwa oficjalnej prośby o wymianę starych pieniędzy na nowe, dając mu na to trzy miesiące - do lutego przyszłego roku.

Zobacz także: Zakupy przez internet. O tym sprzedawcy często nie mówią #dziejesiewbiznesie

d1syhaz

Podziel się opinią

Share
d1syhaz
d1syhaz