Trwa ładowanie...

Wniosek o "500 plus" na pierwsze dziecko online. Gdzie złożyć i w jakim terminie?

Od poniedziałku istnieje możliwość złożenia wniosku o "500 plus". Pierwszego dnia złożono ich około 700 tys. W efekcie takiego zainteresowania w poniedziałek padły systemy nie tylko bankowe, ale i rządowy serwis Empatia.

Share
Wniosek o "500 plus"  na pierwsze dziecko online. Gdzie złożyć i w jakim terminie?
Źródło: East News
d3e97z5

"500 plus" po nowemu. Wniosek online już od 1 lipca

W maju nowelizacja ustawy dotycząca programu "500 plus" została podpisana przez prezydenta. Obecnie świadczenie obejmuje także pierwsze dziecko, a nie jak do tej pory jedynie drugie i kolejne.

Zmiany w "500 plus" weszły w życie od 1 lipca. Od tego czasu można składać także wnioski online. Poniedziałek stał także pod znakiem awarii w największych polskich bankach. Problemy ze złożeniem wniosku mieli m.in. klienci mBanku i ING Banku Śląskiego.

d3e97z5

Przeciążenia nie wytrzymywały systemy nie tylko bankowe, ale i rządowy serwis Empatia.

Zobacz: Wiceprezes ZBP: na 500+ i konsumpcji nie można budować gospodarki

Od rana spływały do nas, za pośrednictwem platformy kontaktowej dziejsie.wp.pl, informacje od rodziców, którzy w ogóle nie mogli zalogować się do swojego konta w serwisie empatia.mpips.gov.pl albo do specjalnej zakładki w bankowości elektronicznej. Niektórym udało się zalogować i rozpocząć proces rejestracji dziecka, ale system zawiesił się.

"500 plus" po nowemu. Wniosek online - gdzie złożyć?

- Program "500+" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - zachwalał program "500 plus" w połowie maja prezydent Andrzej Duda.

d3e97z5

Wnioski o świadczenie "500 plus" przyjmowane są od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną. W formie papierowej dokumenty będzie można złożyć od 1 sierpnia.

Wniosek online można złożyć za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, rządowego portalu Empatia (empatia.mpips.gov.pl) lub platformy usług elektronicznych ZUS.

Na złożenie wniosku czas jest do końca września. Wówczas rodziny dostaną pieniądze z wyrównaniem. Z kolei te osoby, które złożą wnioski w październiku czy listopadzie, na wyrównanie liczyć nie mogą.

d3e97z5

Jak zapowiedział resort rodziny zmiany w programie "500 plus" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie m.in. drogą mailową.

Pieniądze z programu "500 plus" mogą być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3e97z5

Podziel się opinią

Share
d3e97z5
d3e97z5