Trwa ładowanie...
d3gh0lb

Wniosek o egzekucję wyroku ws. przeciwko Kronospanowi Szczecinek

500 tys. zł za niewykonanie prawomocnego wyroku domagają się od spółki Kronospan Szczecinek (Zachodniopomorskie) mieszkańcy tego miasta, którzy wygrali z firmą proces o zanieczyszczanie należących do nich nieruchomości pyłami drzewnymi i emitowanie brzydkich zapachów.
Share
d3gh0lb

Jak poinformował w środę PAP reprezentujący powodów mecenas Filip Sztukiel, wniosek jest już w Sądzie Rejonowym w Szczecinku. Dodał, że zapisana w nim kwota została odniesiona do kapitału zakładowego spółki, który wynosi nieco ponad 1 mld zł.

"Domagam się dla każdego z moich klientów po 100 tys. zł" - wyjaśnił Sztukiel.

Terminu na rozpoznanie wniosku jeszcze nie wyznaczono. Według mec. Sztukiela może to szybko nie nastąpić, gdyż akta sprawy głównej krążą obecnie między sądami.

d3gh0lb

Prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Kronospanowi Szczecinek 5 marca br. wydał Sąd Okręgowy w Koszalinie. Nakazał w nim spółce zaniechanie immisji odorów i pyłków drewna na pięć nieruchomości. W szóstym przypadku powództwa nie uwzględniono.

Firma wniosła skargę kasacyjną, która została odrzucona przez SO w Koszalinie z powodu zbyt niskiej wartości sporu.

W procesach o prawa majątkowe kasacja przysługuje, jeśli wartość sporu przekracza 50 tys. zł. Choć w przypadku Kronospanu Szczecinek każdy z powodów wycenił swoje roszczenia na 12 tys. zł, to kwoty te - jak zauważył w uzasadnieniu postanowienia SO - nie sumują się, bo każde roszczenie należy rozpatrywać osobno.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Kronospanu szczecinek Sylwia Pawlina, spółka zażaliła do Sądu Najwyższego postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej przez SO w Koszalinie.

d3gh0lb

Pawlina nie odniosła do wniosku o egzekucję wyroku. Przypomniała natomiast, że sprawa trafiła na wokandę w 2010 r., a od tego czasu spółka podjęła szereg różnego rodzaju działań "zmierzających do zminimalizowania uciążliwości dla mieszkańców, wynikających z sąsiedztwa z zakładem przemysłowym".

Rzecznik poinformowała, że emisja pyłów została w ciągu dwóch ostatnich lat obniżona o połowę.

Grupa kapitałowa Kronospan to największy na świecie producent płyt drewnopochodnych. Grupa ma 34 fabryki w 27 krajach, zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Do Szczecinka firma weszła w 1989 r., kupując od Skarbu Państwa Zakłady Płyt Wiórowych.

d3gh0lb

Podziel się opinią

Share
d3gh0lb
d3gh0lb