Woj. śląskie pracuje nad "funduszem rewitalizacyjnym"

Samorząd woj. śląskiego pracuje nad narzędziem, które ułatwiłoby przywracanie do życia zniszczonych gruntów i budynków w miastach oraz rewitalizowanie terenów poprzemysłowych pod inwestycje. Taki "fundusz rewitalizacyjny" miałby ruszyć w 2016 r.

17.03.2015 14:45

O pracach nad tym przedsięwzięciem poinformował we wtorek marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

"Zamierzamy w oparciu o Fundusz Górnośląski, o programy europejskie, o program Jessica z poprzedniej kadencji, który się kończy, powołać fundusz, który zajmie się rewitalizacją obszarów zdegradowanych i rewitalizacją centrów miast" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami marszałek.

Koncepcja "funduszu rewitalizacyjnego" wywodzi się z postulatów sprecyzowanych we wstępnych pracach nad rządowym Programem dla Śląska. Ma być wdrażana w życie w zakresie, którego nie ujmie zestaw przygotowywanych rządowych działań dla regionu.

Międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska premier Ewa Kopacz powołała 7 stycznia br. - m.in. w kontekście uzgadnianego wówczas porozumienia rządu ze związkami ws. restrukturyzacji górnictwa. Zespół dostał wówczas zadanie, by w ciągu kwartału wypracować zręby wieloletniego programu mającego przede wszystkim systemowo zmieniać strukturę przemysłu w regionie.

Konsultacje programu - nazywanego potocznie Programem dla Śląska - prowadzono głównie w lutym. Swoje propozycje zgłaszali m.in. lokalni i regionalni samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Saługa mówił we wtorek, że w ostatnich tygodniach zespół pracował już we własnym gronie i nie docierały z niego informacje np. o kierunkach ani dotychczasowych rezultatach prac.

"Wyczekujemy, ale też przygotowujemy się sami. Zamierzamy obok tego programu, nie czekając, co się wydarzy, kilka instrumentów uruchomić, bądź powielić rozwiązania, które były dobre w poprzednich latach - z tymi funduszami, które mamy, głównie w oparciu o Fundusz Górnośląski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - wskazał marszałek.

Jeden z takich instrumentów, "fundusz rewitalizacyjny", ma wychodzić naprzeciw jednemu z problemów zgłaszanych przez lokalne samorządy w konsultacjach Programu dla Śląska.

Jak mówił Saługa, nowe narzędzie miałoby pomagać m.in. "przywracać tkankę miejską" w centrach miast. Chodzi m.in. o remontowanie i ożywianie zniszczonych i pustych dziś często kamienic, do których mogliby wracać mieszkańcy i np. drobni przedsiębiorcy. Drugą częścią działalności funduszu mogłoby być inwestowanie w zniszczone grunty, które dzięki temu łatwiej byłoby sprzedawać i w ten sposób pozyskiwać środki na kolejne projekty.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu działania na rzecz uruchamiania terenów pod inwestycje mają stać się jednym z elementów Programu dla Śląska.

"Jeżeli ze strony rządowej uda się w tym kierunku coś zrobić, (...) możemy połączyć siły, albo pójść np. tylko w kierunku rewitalizacji przestrzeni miejskich. () Kiedyś Fundusz Górnośląski był przewidziany, aby podejmować się takich działań, więc mamy instytucję i doświadczonych ludzi; jesteśmy w stanie to udźwignąć" - uznał marszałek.

Z szacunków Saługi wynika, że przygotowania do uruchomienia "funduszu rewitalizacyjnego", m.in. gromadzenie środków czy weryfikacja kwestii prawnych, mogłyby potrwać do początku 2016 r. Kwestie prawne związane m.in. z własnością gruntów, którymi ma zajmować się fundusz, będą zapewne jednymi z najtrudniejszych problemów do rozwiązywania. Marszałek chce przy tym raczej współpracować z właścicielami terenów, niż kupować je pod kątem dalszych działań.

Środki, którymi miałby być zasilony fundusz, mają pochodzić m.in. ze zwrotów pieniędzy włożonych w unijny instrument zwrotny Jessica (w woj. śląskim w Jessikę włożono 51 mln euro). Z kolei Fundusz Górnośląski ma m.in. nieruchomości, które miałyby być w części zbywane.

Fundusz Górnośląski (FG) to instytucja finansowa należąca w większości do samorządu woj. śląskiego. Została powołana w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców.

Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Robi to m.in. poprzez świadczenie wyspecjalizowanych usług finansowych. Na początku br. FG został połączony z Górnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)