Wojewoda wydała wszystkie zezwolenia na budowę A1 Stryków-Tuszyn

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska podpisała w środę dwa ostatnie zezwolenia na budowę autostrady A1 na odcinku Stryków-Tuszyn. W ten sposób na wszystkich fragmentach tego odcinka autostrady mogą być prowadzone prace budowlane w pełnym zakresie.

Wojewoda wydała wszystkie zezwolenia na budowę A1 Stryków-Tuszyn
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Jak powiedział PAP Krzysztof Sztrajber z biura wojewody łódzkiego, dokumenty opatrzono klauzulami natychmiastowej wykonalności i wraz z zezwoleniami wydanymi wcześniej obejmują pełny zakres inwestycji.

Pierwsze pozwolenie na budowę autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem, które dotyczyło fragmentu III o długości 15,9 km, wojewoda wydała w połowie listopada ub. r. Kolejne - dotyczące fragmentu I (północnego) o długości 14,1 km - pod koniec listopada, a w połowie grudnia - fragmentu o długości 10 km obejmującego m.in. węzły autostradowe Łódź - Wschód i Romanów.

Ostatnie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej umożliwiają już pełen zakres prac budowalnych na całym 40-kilometrowy odcinku A1 od Strykowa do Tuszyna.

Sztrajber poinformował także, że w przypadku kolejnego odcinka autostrady A1 od Tuszyna na południe do granicy z woj. śląskim, dwa fragmenty autostrady są obecnie na etapie badania projektu budowlanego, a w przypadku dwóch kolejnych trwają postępowania środowiskowe.

Odcinek autostrady A1 od Strykowa do Tuszyna, czyli tzw. wschodnia obwodnica Łodzi, ma mieć długość ok. 40 km i przechodzić przez powiaty zgierski i łódzki wschodni. Umowę z wykonawcą - konsorcjum, którego liderem jest Polimex-Mostostal - na zaprojektowanie i zbudowanie trasy podpisano w grudniu 2010 r. Zakończenie prac planowano początkowo na drugą połowę 2013 r., budowa jednak opóźniła się o niemal 10 miesięcy w związku z koniecznością wprowadzenia zmian do założeń projektowych.

Obecnie zakładany termin zakończenia prac budowlanych to połowa 2014 roku.

Na odcinku Stryków-Tuszyn autostrady A1 będą cztery węzły autostradowe i ok. 90 obiektów inżynierskich: mostów, wiaduktów, przepustów i przejść dla zwierząt. Budowa tego odcinka ma kosztować 1,158 mld zł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)