Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Rosjanie chcą wywołać kryzys żywnościowy"

Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Z powodu wojny Ukraina nie jest w stanie wyeksportować 90 proc. swoich produktów rolnych Z powodu wojny Ukraina nie jest w stanie wyeksportować 90 proc. swoich produktów rolnych Fot: Grzegorz Micha�owski
d3qxao4
d3qxao4

- Po raz pierwszy od stu lat jedno państwo blokuje porty drugiego, aby wywołać kryzys żywnościowy na świecie – stwierdził w rozmowie z agencją RBK-Ukraina szef ukraińskiego rządu.

Sankcje przyczyną wzrostu cen

Jak podkreślił Szmyhal, to ta blokada, a nie wprowadzone przez inne państwa antyrosyjskie sankcje są przyczyną gwałtownego wzrostu światowych cen żywności oraz jej braków.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Biznesy ukraińskie działają mimo wojny. "To fenomen Ukrainy"

Szmyhal ocenił, że Ukraina nie jest obecnie w stanie wyeksportować 90 proc. swoich produktów rolnych. Przed wojną 70 proc. tej żywności trafiała na statki w zablokowanych dziś przez Rosjan portach na Morzu Czarnym. W wojennych realiach kłopoty sprawia także transport towarów przez niektóre granice lądowe.

d3qxao4

- Większa część granic naszego kraju znajduje się w strefie wojny albo sąsiaduje z nieprzyjaznymi państwami – powiedział premier Ukrainy, oceniając, że solidną drogą dla eksportu pozostaje zachodnia granica, która ma jednak znacznie mniejszą przepustowość niż porty.

Jak ocenił, przez blokowanie ukraińskiego handlu władze na Kremlu chcą także wywołać jeszcze większą falę uchodźców i kryzys imigracyjny w Unii Europejskiej.

- Rosja miała nadzieję, że taki kryzys przytłoczy i wstrząśnie Europą. Ale Europa, zwłaszcza Polska, zniosła i przyjęła z wielką godnością wszystkich naszych migrantów - podkreślił Szmyhal.

Spiżarnia świata w ogniu wojny

Na początku maja członek amerykańskiej delegacji, która spotkała się z prezydentem Zełenskim, senator Jim McGovern nazwał Ukrainę spiżarnią świata, dostarczającą krajom na całym globie pszenicę, kukurydzę, olej słonecznikowy i inne produkty żywnościowe.

d3qxao4

Wezwał sojuszników do tworzenia korytarzy eksportowych, z których Ukraina mogłaby korzystać.

Jak podaje agencja Ukrinform, niezależnie od blokady granic lądowych i morskich na światowe dostawy żywności z Ukrainy mają wpływ ograniczenia w eksporcie kaszy gryczanej, żyta i owsa, które Kijów wprowadził, aby zapobiec możliwym niedoborom na własnym rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qxao4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3qxao4