Wojtyna z RPP: pole manewru Rady Polityki Pieniężnej się zawęziło
Pole manewru Rady Polityki Pieniężnej
zawęziło się, nie ma szerszego pola do obniżki stóp większej niż
25 bp. Obecny poziom stóp procentowych jest być może tym, który
warto utrzymać. Radykalne obniżki stóp mogłyby być niebezpieczne
dla kursu złotego - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki
Pieniężnej.
_ Jestem raczej dość ostrożny jeśli chodzi o to, co się określa zużyciem amunicji przedwcześnie. (...) Warto trochę tych narzędzi, bardziej standardowych czy konwencjonalnych, jak główne nasze narzędzie - stopy procentowe, jednak w zapasie mieć _ - powiedział Wojtyna w TVN CNBC.
_ Sądzę, że dyskusja w najbliższym czasie na posiedzeniach RPP będzie się zawężać w tym horyzoncie między utrzymaniem i ewentualnie taką kosmetyczną obniżką, typową, o 0,25 pkt. proc. Pole szersze, sądzę, nie występuje _ - dodał.
Wojtyna zgodził się z twierdzeniem, że argumenty płynące z gospodarki przemawiają za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie.
_ Przewidywania w takich warunkach są trudne, w związku z tym można żartobliwie powiedzieć, że stopa jest na dość okrągłym poziomie, łatwa do zapamiętania. Być może jest to dobry poziom, który warto utrzymać _ - powiedział.
Jego zdaniem dysparytet stóp proc. jest obecnie mniej istotną kwestią. Agresywne obniżki stóp mogłyby zaś być niebezpieczne dla kursu złotego.
_ Oczywiście oczekiwania są różne. Często są porównania do stóp, może nie tylko amerykańskich, które są de facto zerowe, ale EBC. Natomiast chciałbym podkreślić, że szczególnie w warunkach kryzysowych problem dysparytetu stóp procentowych staje się mniej istotny _ - powiedział.
_ (...) zgadzam się z tymi opiniami, które głoszą, że pole manewru RPP zawęziło się _ - dodał.
_ Jest ryzyko, ciągle dość znaczące, pogorszenia się kursu walutowego. I dalsze obniżki, a w każdym razie bardziej radykalne czy agresywne, sądzę, że byłyby z tego punktu widzenia dość niebezpieczne _ - powiedział Wojtyna.
Członek RPP pytany o wejście do strefy euro stwierdził, że brakuje spójnej deklaracji w tej kwestii.
_ Kluczową sprawą jest kwestia zmian w konstytucji przed wejściem do ERM2. Sądzę, że nie wolno (...) w ramach tego czyszczenia przedpola rezygnować z tego warunku _ - powiedział. (PAP)