Trwa ładowanie...

Wolność i duże zarobki? Oczywiście!

Bycie własnym szefem jest łatwiejsze niż nam się wydaje. Tym bardziej jeżeli posiadamy żyłkę przedsiębiorczości połączoną ze zdolnościami do wykonywania odpowiedniego zawodu. Jeżeli czujesz, że masz obie umiejętności, życie freelancera stoi przed Tobą otworem.

Share
Wolność i duże zarobki? Oczywiście!Źródło: Thinkstock
d2fjj12

Oczywiście zarabianie jako freelancer wymaga ogromnej samodyscypliny. O wylegiwaniu się w dni robocze, jak i wolne od pracy, możemy zapomnieć. Jednak praca na własną rękę przynosi niezłe dochody. Oto 9 zawodów, w których preferowani są właśnie wolni strzelcy, a w których można spokojnie zarobić na utrzymanie siebie i rodziny.

Fotograf

W tym zawodzie jest duża konkurencja. Żeby dobrze zarobić trzeba się dobrze wypromować, wyróżnić na tle innych. Życie typowego fotografa, który pracuje na własną rękę to przede wszystkim fotografowanie wesel, przyjęć, różnych szczególnych okazji.
Pensje w tej branży uzależnione są od sezonu. Najwięcej zarabia się od maja do września. Obsługa ślubu w każdy weekend to około 600- 800 zł. Odejmując koszt materiałów, daje to około 2500zł miesięcznie. Prywatne sesje foto dla kandydatów na modeli to następne 250zł od osoby (to ok. 1000-2000zł za m-c), do tego dochodzą zdjęcia identyfikacyjne - ok. 3000-5000zł oraz zlecenia do laboratorium, następne 2000zł. Utrzymanie lokalu (jeśli taki posiadamy) to 1500zł i pensja dla potencjalnego pracownika to również około 1500zł brutto. Zarobek jednego fotografa, ze szczelnie wypełnionym grafikiem, w czerwcu może wynieść ok. 5000zł netto. We wrześniu ok. 6000zł, jednak np. w styczniu lutym i marcu już mniej ok. 1000-2000 zł, średnio jest z tego jakieś 3500-4000zł miesięcznie. Dla porównania średni koszt otwarcia punktu foto to zaledwie 10 000 zł.

Dziennikarz

W tym fachu wbrew pozorom też można zarobić. Oczywiście najlepiej zarabiają dziennikarze z górnej półki, ale z freelancerstwa też się nieźle żyje. Pisać można o wszystkim i dla wszystkich. Do gazet, portali internetowych, wydawnictw.
Zarobki dziennikarzy są różne. Za wierszówkę każda gazeta lub portal płaci inaczej. Za tekst średnio można dostać między 50zł, a 100 zł. Od 2 do 4 tys. zł netto miesięcznie, to najczęstsze pensje deklarowane przez dziennikarzy. Powyżej 4 tys. zł zarabia 32%, poniżej 2 tys. – 27%. Grafik

d2fjj12

Pracy dla grafików jest mnóstwo. Wolni strzelcy jednak muszą się sporo napracować żeby wyrobić sobie markę i zdobyć klientów. Ze zleceniami jest tak, że na początku trzeba ich samemu poszukać. Poprzez ogłoszenia, pocztę pantoflową, zaglądanie do agencji reklamowych. Jeżeli jest się dobrym w swym fachu, po niedługim czasie nie będzie problemu ze zleceniami. One znajdą Ciebie, zwłaszcza, że klienci będą Cię sobie nawzajem polecać.
Zarobki zależą od miejsca i specyfiki pracy. Z reguły jeżeli ma się doświadczenie, to wyciąga się ok. 2-2,5 tys. na rękę. Jednak zaraz po studiach zarobek nie jest wysoki. Początkujący grafik zarobi tylko 700 -1000zł. W większym miastach jest lepiej, ok 3-4 tys.zł.
Średnie miesięczne wynagrodzenie grafika komputerowego na etacie wynosi 2600 PLN. Zarobki 50% grafików komputerowych wahają się od 1800 PLN do 3800 PLN. Premia stanowi średnio 11% pensji całkowitej grafika komputerowego, natomiast 89% to płaca podstawowa.

Projektant wnętrz

Dobry projektant pracę zawsze znajdzie. Będzie polecany chociażby poprzez pocztę pantoflową. Bardziej opłaca się tu praca właśnie na własną rękę. Najlepiej stworzyć własne portfolio i reklamować się w Internecie. Średnio można zarobić od 150 do 200 zł za m2 - zależy od miasta. Na początek trzeba liczyć jakieś 100 zł. Konkurencja jest dość spora, ale z czasem włożony wysiłek przyniesie rezultaty.
Początkujący projektant wnętrz zarabia około 2000 zł. Natomiast projektant zieleni koło 5000zł. Oczywiście wszystko miesięcznie. Najlepiej zarabia człowiek kierujący swoją grupą projektantów. Jego pensja to kwota około 10 000 zł.

Web Developer

Budowa stron internetowych może być świetnym sposobem na pracę w domu. Programista - wolny strzelec zarabia około 50 zł za godzinę. Projektowi managerowi zapłacić trzeba nawet dwa razy więcej. Miesięczne wynagrodzenie webdevelopera to 4000 zł. Zarobki 50% webdeveloperów wahają się od 3000 PLN do 5500 PLN. Premia stanowi średnio 8% pensji całkowitej webdevelopera, natomiast 92% to płaca podstawowa. Konsultant IT

Firmy zaciskają pasa i wolą zatrudniać konsultantów, którzy mogą pracować na własną rękę. Praca nad jednym zleceniem może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. Praca jest więc w miarę stabilna.
Średnie wynagrodzenie etatowców wynosi tu 7200 PLN. Zarobki 50% konsultantów ds. IT wahają się od 5000 PLN do 11000 PLN. Premia stanowi średnio 15% pensji całkowitej konsultanta ds. it, natomiast 85% to płaca podstawowa.

d2fjj12

Tłumacz

W dzisiejszych czasach tłumacze są bardzo poszukiwani. Praca na własną rękę w tej branży może przynieść spory dochód. Pensje są tu bardzo zróżnicowane - zależą od formy tłumaczenia, specyfiki języka (np. słownictwo medyczne), czasu, kierunku tłumaczenia (język obcy na polski lub odwrotnie). W przypadku wyjazdów normą jest pokrywanie przez zleceniodawcę kosztów podróży i utrzymania. Rozbieżności w zarobkach są ogromne i zależą od bardzo wielu czynników. Np. same tylko stawki tłumaczeń za stronę formatu A4 wahają się w przedziale od 20 do 40 zł, podobnie stawki godzinowe.
Średnie wynagrodzenie miesięczne osób, które pracują na etacie również jest bardzo zróżnicowane. Najczęściej mieści się w granicach od 1500 zł do 3500 zł netto. Tyle miesięcznie najczęściej zarabiają asystenci-tłumacze i sekretarki, które również zajmują się tłumaczeniami. O wiele większe dochody osiągają osoby, które pracują w firmach prywatnych i administracji publicznej na stanowisku tłumacza. Ich miesięczne dochody osiągają pułap kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Copywriter

Zazwyczaj copywriterzy to ludzie mediów, najczęściej bowiem wywodzą się z branży dziennikarskiej. Umiejętność tworzenia sloganów reklamowych to wielki talent. Najlepsi copywriterzy zarabiają krocie, a firmy bardzo o nich dbają.
Za pomysły płaci się bardzo dobrze. Copywriter w średniej wielkości agencji może zarobić brutto 8 tys. zł, a senior copywriter w agencji sieciowej 11 tys. lub nawet 15 tys. zł. Oczywiście są i takie, gdzie zarabia się tylko 3 tys. zł - zwykle poza Warszawą.

JK

d2fjj12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fjj12