WORD-y i nadzorujące je urzędy do kontroli
NIK rozpoczęła kontrolę szkolenia i egzaminowania kierowców. Na stronach Izby zamieszczono ankietę dla osób, które w ostatnich 5 latach odbyły szkolenie i zdawały egzamin na prawo jazdy. Kontrolerzy wykorzystają wyniki ankiety do stworzenia raportu dla Sejmu.
- "Wprowadzone w ostatnich latach zmiany, zarówno w szkoleniu, jak i egzaminowaniu kandydatów na kierowców, nie przyniosły zakładanych efektów" - podkreślił rzecznik NIK Paweł Biedziak.
"Mimo że uzyskanie prawa jazdy jest bardzo trudne, to najmłodsi kierowcy wciąż popełniają najwięcej wypadków. Zdanie egzaminu nie gwarantuje więc bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Młodzi kierowcy (do 24 lat) z krótkim stażem (do 2 lat) są sprawcami ok. 20 proc. wszystkich wypadków drogowych. W ostatnich 10 latach udział tej grupy sprawców wypadków wzrósł o 10 proc." - czytamy w informacji NIK.
NIK przypomniała, że od początku ubiegłego roku obowiązują nowe przepisy, których głównym celem było wprowadzenie rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa na drogach poprzez podniesienie jakości szkolenia kandydatów na kierowców. Izba postanowiła sprawdzić, czy nowy system szkolenia i egzaminowania funkcjonuje prawidłowo i wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
NIK zamierza zbadać, czy nowe zasady przyczyniają się do likwidacji odnotowywanych w ostatnich latach negatywnych zjawisk, związanych z uzyskiwaniem prawa jazdy. Izba oceni m.in. pracę jednostek administracji publicznej nadzorujących przebieg szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz wydawania im stosownych uprawnień.
Biedziak poinformował, że Izba aktualnie prowadzi kontrole w wybranych starostwach powiatowych, urzędach miast i urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD), sprawdzając m.in.: jakość nadzoru nad wykonywaniem badań lekarskich i przeprowadzaniem badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu oraz wydawaniem odpowiednich orzeczeń. NIK sprawdza też warunki lokalowe i wyposażenie ośrodków szkolenia, rzetelność szkoleń i egzaminów, kwalifikacje egzaminatorów i warunki ich zatrudnienia, wykorzystanie pieniędzy z egzaminów, szkolenia i egzaminy dla osób, które weszły w konflikt z prawem (spowodowanie wypadku, jazda w stanie nietrzeźwym), a także wykorzystanie przez jednostki samorządowe danych przetwarzanych przez Centralną Ewidencję Kierowców.
NIK chce również ocenić funkcjonowanie systemu szkolenia i egzaminowania (aktualnego i poprzednich, od 2010 roku poczynając) poprzez badania ankietowe (ankieta dostępna na stronie www.nik.gov.pl). Ankietę może wypełnić każdy, kto przystępował w ciągu ostatnich pięciu lat do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Pytania dotyczą przebiegu egzaminu i jakości szkolenia.
"Rocznie o nowe prawo jazdy ubiega się ok. 400 tys. osób i m.in. od tego, jak zostaną one przygotowane do udziału w ruchu drogowym, zależeć będzie, czy w najbliższych latach nastąpi poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach" - podkreśliła Izba.
Informacja o wynikach kontroli ma zostać opublikowana na początku II kwartału przyszłego roku.