Work Service: Jedna piąta Polaków rozważa emigrację zarobkową
Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) - Co piąty Polak rozważa emigrację zarobkową, a odsetek zdecydowanie planujących wyjazd z kraju wzrósł do 6,4% w tym roku z 5% w 2014 r., wynika z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków". Jednocześnie Polska jest krajem przyjazdu dla pracowników innych narodowości.
15.04.2015 13:47
Badanie Work Service wskazuje, że 20,7% Polaków jest gotowa rozważyć emigrację, jeśli zajdzie taka potrzeba lub możliwość, a liczba ta utrzymała się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego. Natomiast 6,4% zdecydowanie planuje wyjazd, co przekłada się na na blisko 1,275 mln osób. Rok temu było to 5%, czyli ok 1,025 mln Polaków.
"Ponieważ tendencja jest trwała, to trzeba to badać, trzeba tym ludziom pomagać i trzeba ją przyjąć jako fakt, który jest. Będą się może zmieniały wolumeny, może się zmieniał powód, dla którego pracownicy będą wyjeżdżać" - powiedział prezes Work Service Tomasz Haczarek podczas konferencji prasowej.
Wśród rozważających emigrację dominują osoby poniżej 35 roku życia (63%). Są wśród nich osoby studiujące lub uczące się (29%) oraz pracujące na etat (25%). Jako główny powód emigracji wskazują wyższe zarobki (78%), ale także np. wyższy standard życia (44%), większe perspektywy rozwoju zawodowego (37%), brak odpowiedniej pracy w Polsce (37%).
Wśród krajów docelowych pierwsze miejsce zajmuje Wielka Brytania (27%), a drugie Niemcy (26%). W tym roku na trzecim miejscu znalazła się Norwegia (11%), której udział wśród preferowanych kierunków wzrósł o 5 pkt proc. Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób deklarujących chęć wyjazdu do Holandii - do 9% z 23%.
Polska również jest celem dla migracji zarobkowej, do czego przyczynia się m.in. ewolucja w kierunku rynku pracownika. Obecnie największą grupę imigrantów zarobkowych stanowią Ukraińcy.
"Faktem jest, że w zeszłym roku nastąpił skokowy wzrost przyjazdów w ogóle do Polski, a w szczególności Ukraińców. W Polsce mieszka 175 tys. emigrantów, wydano 43 tys. pozwoleń na pracę w 2014 r. Jest to wzrost o 10 tys., czyli 25%. Ta tendencja też się wydaje raczej trwała" - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot.
Konflikt na Ukrainie, który wpływa na decyzje Ukraińców o przyjeździe do Polski, może mieć w przyszłości także wpływ na decyzje Polaków o migracji zarobkowej, co wskazało w badaniu 32% respondentów.
Badanie "Migracje zarobkowe Polaków" wykonał na zlecenie Work Service Instytut Millward Brown. Przeprowadzono je na próbie reprezentatywnej Polaków, z wykluczeniem emerytów, rencistów i osób zajmujących się domem.
Work Service S.A. jest największą spółką sektora usług personalnych w Polsce i liderem w regionie CEE. Głównym inwestorem finansowym w Work Service jest fundusz private equity PineBridge Investments.
(ISBnews)