Trwa ładowanie...
d3jxxsh

Woźniak: londyńskie biuro PGNiG będzie handlować LNG na całym świecie (wideo)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło biuro handlowe w Londynie, który jest światowym centrum handlu skroplonym gazem. "Rozważaliśmy kilka lokalizacji - Singapur, Huston, nawet Genewę - ale ostatecznie wybraliśmy Londyn, idąc w poprzek zmian politycznych, które się dokonują" - mówi prezes spółki Piotr Woźniak.

Share
d3jxxsh

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/14874/

Biuro handlowe PGNiG w Londynie przygotowywane było przez pół roku. "Jeśli w ciągu dwóch lat biuro przyniesie nam oczekiwane wyniki, to pewnie zagnieździmy się tutaj" - zapowiedział Woźniak.

d3jxxsh

Biuro ma zajmować się handlem LNG na całym świecie. W sytuacjach kryzysowych będzie także mogło zaopatrzyć Polskę w gaz. "W razie awarii, dużego kryzysu, będziemy mieli bardzo wprawne biuro, z którego będzie można wyselekcjonować statek, który można przejąć na morzu, jeszcze przed rozładunkiem w porcie docelowym i na wypadek pilnej potrzeby przekierować do Świnoujścia. Z Warszawy dużo dłużej by to trwało i dużo więcej pieniędzy musielibyśmy zapłacić" - podkreślił Woźniak.

Ale - jak zaznaczył - podstawowym celem londyńskiego biura jest "handel LNG, czyli kupowanie, sprzedawanie i arbitraż cen między poszczególnymi rynkami na całym świecie".

Położone w samym centrum Londynu biuro będzie w pełni operacyjne do końca pierwszego kwartału br., kiedy do zespołu dołączą nowi traderzy i analitycy ryzyka. Za obsługę operacji w Londynie odpowiada niemiecka spółka zależna PGNiG Supply & Trading GmbH (PST), która zajmuje się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej, a szefem londyńskiej placówki został były prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor.

Przed końcem lutego PGNiG ma przedstawić nową strategię rozwoju. Podczas ostatniej aktualizacji w kwietniu 2016 roku, grupa podała że chce w perspektywie 2017 r. utrzymać EBITDA, a do 2022 roku planuje zwiększyć go do około 7,4 mld zł. PGNiG utrzymał wówczas zakładany poziom nakładów inwestycyjnych na rozwój organiczny i przejęcia na poziomie 40-50 mld zł, a także podał, że planuje zwiększyć wolumen produkcji ropy i gazu do ok. 55-60 mln boe.

d3jxxsh

Podziel się opinią

Share
d3jxxsh
d3jxxsh