Trwa ładowanie...
d3pb3v9
13-04-2005 07:00

Wraca kobieta pracująca

Pracodawcy chętnie zatrudniają kobiety ze względu na ich osobowość, otwarty umysł, a także niedziałanie pod wpływem emocji, poprawiło się również nastawienie pracodawców do zatrudniania młodych matek – takie tendencje zaobserwowali eksperci z grupy Randstat zajmującej się poszukiwaniem nowych kadr dla pracodawców.

d3pb3v9
d3pb3v9

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają kobiety – twierdzą eksperci firmy Randstad, analizujący rynek pracy.

Pracodawcy chętnie zatrudniają kobiety ze względu na ich osobowość, otwarty umysł, a także niedziałanie pod wpływem emocji, poprawiło się również nastawienie pracodawców do zatrudniania młodych matek – takie tendencje zaobserwowali eksperci z grupy Randstat zajmującej się poszukiwaniem nowych kadr dla pracodawców.

Kilka spraw na raz

– Wielką zaletą kobiet pracowników jest umiejętność koordynowania kilku spraw jednocześnie. Pracodawcy wiedzą również, że panie znacznie szybciej przystosowują się do zmian, a także łatwiej zawierają kompromisy, co jest istotne w przypadku pracy zespołowej – twierdzi Dagmara Matysiak, konsultantka Randstad.

Struktura bez zmian

Takiej tendencji na rynku pracy nie potwierdza jednak Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. – Gdyby rzeczywiście tak było, to zmieniłaby się struktura bezrobocia – uważa Katarzyna Tyman-Koc z biura pełnomocnika. – W tej chwili ponad 50% bezrobotnych to kobiety, które, kiedy tracą pracę, często już bez niej pozostają. Mimo że są bardziej aktywne na rynku pracy, stanowią większość na kursach i szkoleniach, w ich przypadku nie przekłada się to potem na zatrudnienie – dodaje.

d3pb3v9

Lepiej mamom

Zdaniem ekspertów z Randstad, w ciągu ostatnich lat zmieniło się nastawienie pracodawców do kobiet z dziećmi. Wprawdzie młodym mamom nie jest łatwo znaleźć nową pracę, ale można zauważyć znaczną poprawę sytuacji kobiet powracających do firm po urlopie macierzyńskim. – Pracodawcy stali się otwarci na młode mamy, stwarzają im przyjazne warunki pracy, a także rozumieją, gdy panie od czasu do czasu muszą wyjść wcześniej – mówi Dagmara Matysiak, konsultantka Randstad.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, młodym mamom sprzyja w tej chwili elastyczny system pracy, który wprowadza coraz więcej pracodawców. – Dzięki temu kobieta może godzić obowiązki w pracy i obowiązki w domu – twierdzi dr Jacek Męcina, ekspert PKPP. – Często w firmach stosuje się system zadaniowy, jednego dnia kobieta pracuje np. 12 godzin, ale następny ma wolny i może go poświęcić rodzinie albo załatwianiu innych spraw – dodaje dr Męcina.

Cenione czy nie

Pracodawcy coraz bardziej cenią kobiety, jednak same zainteresowane mają nieco inne zdanie. – Z naszych doświadczeń wynika, że firmy bardzo pozytywnie reagują na proponowane przez nas kandydatki płci żeńskiej – mówi Dagmara Matysiak. Jej zdaniem kobiety doceniane są przede wszystkim za osobowość, otwarty umysł oraz umiejętności interpersonalne. Panie mają potrzebę ciągłego dokształcania się, często biegle posługują się kilkoma językami obcymi, a także są świetnie zorganizowane.

Panie zarządzają

Wśród zawodów zdominowanych przez kobiety są stanowiska administracyjno-biurowe w działach personalnych, gdyż właśnie tam zmysł organizacyjny, czy „miękkie umiejętności„, jak np. komunikatywność, bywają bardzo przydatne.

d3pb3v9

Kobiety zajmują stanowiska na szczeblu menedżerskim, zarówno w księgowości, jak i finansach. Są dobrymi głównymi księgowymi, kontrolerami, dyrektorami finansowymi. Wzrasta również zainteresowanie pań informatyką. Z doświadczeń agencji InfoStaff wynika, że wśród stanowisk z zakresu technologii informatycznych największym zainteresowaniem pań cieszą się te, które łączą w sobie elementy informatyki i zarządzania.

Wśród firm, które chętnie zatrudniają kobiety, znajdują się firmy konsultingowe, gdyż praca w nich wiąże się z częstymi kontaktami z klientami. Panie zajmują się również skomplikowanymi analizami biznesowymi systemów i aplikacji, gdzie potrzebna jest zarówno wiedza biznesowa, jak i techniczna.

Matka w pracy

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają młode matki. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn zorganizowało ostatnio spotkanie z pracodawcami. Było ono poświęcone m.in. temu, czy koszt zatrudnienia kobiety jest wyższy niż zatrudnienia mężczyzny ze względu na obowiązki rodzicielskie, jakie wypełniają kobiety.

d3pb3v9

– Pracodawcy nie wyrazili sprzeciwu wobec zatrudniania kobiet, ale mieli wątpliwości, czy nie spowoduje to problemów organizacyjnych w miejscu pracy – mówi Katarzyna Tyman-Koc. – W Polsce nie przeprowadzano badań, czy zatrudnianie kobiet jest droższe. Sprawdzano to natomiast w USA. Okazało się, że w perspektywie całej kariery zawodowej kobiety to się wyrównuje. Po urlopie macierzyńskim kobiety wracają do pracy i pracują bardzo wydajnie, a mężczyźni z biegiem lat zaczynają chorować – dodaje. Zdaniem Katarzyny Tyman-Koc, byłoby fantastycznie, gdyby pracodawcy przestali patrzeć na kobiety z perspektywy tego, że zostają one matkami.

Osobiste pytania

Jednak wciąż wiele pań przekonuje się, że jest inaczej. – W czasie rozmowy kwalifikacyjnej w jednej z firm pierwsze pytania, jakie mi zadano, dotyczyły tego, czy mam dzieci i męża. Kolejne dotyczyły mojej rodziny – kim są moi rodzice, czy mam brata, czy jest starszy czy młodszy. Po tej rozmowie zrezygnowałam ze starania się o tę pracę – opowiada 32-letnia Agnieszka Kraska, która od grudnia szuka pracy.

Perspektywy

Z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych wynika, że kobiety lepiej niż mężczyźni umieją pracować w zespole i rzeczywiście są lepiej wykształcone. Zdaniem dr. Jacka Męciny, eksperta PKPP, te cechy będą sprzyjały aktywizacji zawodowej kobiet.

Joanna Piszcz

d3pb3v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pb3v9