Wskaźnik aktywności gospodarczej w Polsce wyniósł 47,7 pkt - KPMG
09.12. Warsaw (PAP) - Wskaźnik aktywności gospodarczej w październiku wyniósł 47,7 pkt wobec 15,4 pkt średniej dla Unii Europejskiej - wynika z najnowszej edycji badania...
09.12.2011 | aktual.: 09.12.2011 10:53
09.12. Warsaw (PAP) - Wskaźnik aktywności gospodarczej w październiku wyniósł 47,7 pkt wobec 15,4 pkt średniej dla Unii Europejskiej - wynika z najnowszej edycji badania KPMG.
"Jak wynika z najnowszego badania KPMG, wskaźnik aktywności biznesowej firm produkcyjnych w Polsce wyniósł +47,7 (jest to różnica między odsetkiem przedsiębiorców prognozujących wzrost aktywności biznesowej a odsetkiem przedsiębiorców prognozujących spadek) i był to najwyższy wynik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej uwzględnionych w badaniu. Średnia dla krajów Unii Europejskiej wyniosła jedynie +15,4, co oznacza, że w porównaniu do czerwcowej edycji badania, odnotowano spadek o ponad 20 punktów. W Polsce analogiczny spadek nie przekroczył 10 punktów. Na świecie tylko w przypadku Irlandii oraz Indii zanotowano wzrost tego wskaźnika w ostatnim okresie" - napisaow raporcie.
Z badania wynika, że polscy przedsiębiorcy w dalszym ciągu optymistycznie postrzegają otoczenie biznesowe.
"Mimo napływu niepokojących informacji ze światowych rynków, prawie 60 proc. przedsiębiorców produkcyjnych spodziewa się u nas wzrostu aktywności biznesowej w najbliższym roku, podczas gdy jedynie 11 proc. spodziewa się spadku" - napisano, cytując Leszka Wrońskiego, partnera w KPMG.
"Drugim ważnym wskaźnikiem analizowanym przez KPMG jest zatrudnienie. W październiku wskaźnik dla tej kategorii utrzymał się na poziomie identycznym, jak w czerwcowej edycji i wyniósł +25,6. W ciągu najbliższego roku zatrudnienie planuje zwiększyć aż 35 proc. polskich przedsiębiorców produkcyjnych. Jest to bardzo wysoki wynik, mając na uwadze średnią dla krajów Unii Europejskiej, która ukształtowała się na poziomie -0,3 pkt" - napisano.
"Spośród wszystkich analizowanych wskaźników największy wzrost (przekraczający 10 punktów), w porównaniu z czerwcową edycją badania, odnotowano w przypadku nakładów na badania i rozwój (B+R). W październiku różnica między odsetkiem przedsiębiorców produkcyjnych prognozujących wzrost nakładów na B+R a odsetkiem prognozującym spadek wyniosła +25,6. W październiku jedynie w Chinach wskaźnik utrzymał się na wyższym poziomie (+27,2)" - napisano.
Badanie przeprowadzane jest trzy razy w roku; dane zbierane są w lutym, czerwcu i październiku. Badanie wykorzystuje wskaźniki, które określają optymizm lub pesymizm respondentów odnośnie badanych zmiennych takich jak: aktywność gospodarcza, przychody, nowe zamówienia, zyski, zatrudnienie itp.(PAP)
map/ ana/