Trwa ładowanie...
dzmhfky
inflacja
16-11-2010 14:10

Wskaźnik inflacji na koniec 2010 zbliżony do poziomu celu NBP

Wskaźnik inflacji na koniec roku 2010 roku powinien być zbliżony do poziomu celu inflacyjnego NBP - prognozują analitycy z Ministerstwa Gospodarki.

dzmhfky
dzmhfky

Zdaniem analityków resortu, na koniec roku 2010 produkcja sprzedana przemysłu osiągnie przyrost na poziomie ok. 11,0 proc., zaś saldo obrotów towarowych w tym roku osiągnie poziom ok. -12 mld euro.

"W ostatnim kwartale tego roku tendencja niskiej inflacji może zostać zneutralizowana poprzez poprawę sytuacji gospodarczej wśród głównych partnerów handlowych Polski, zwiększających popyt na krajową produkcję. Wydaje się jednak, że stopień owej neutralizacji będzie niewielki, a co za tym idzie poziom wzrostu cen w 2010 r. utrzyma się poniżej tego notowanego w roku ubiegłym" - napisano w raporcie MG.

"Prognozuje się, że wszystkie te czynniki wraz z aprecjacją złotego oraz słabą presją płacową, będą oddziaływały w kierunku obniżenia wskaźnika inflacji do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego na koniec roku 2010" - dodano.

Eksperci z MG zaznaczają, że w okresie styczeń-wrzesień 2010 r. - wobec analogicznego okresu roku ubiegłego - zanotowano 10,7 proc. wzrost produkcji sprzedanej przemysłu.

dzmhfky

"Tak dobry wynik sektora był efektem nałożenia się na siebie dwóch zmiennych, tj. poprawy koniunktury zarówno w kraju i zagranicą, jak i efektu niskiej bazy z roku poprzedniego (w okresie I-IX 2009 r. spadek o 6,0 proc. r/r). Wzrost produkcji sprzedanej odnotowały wszystkie sekcje przemysłu. Zdecydowanie największy dotyczył produkcji sprzedanej w sekcji przetwórstwa przemysłowego (o 12,0 proc.)" - napisali.

"Oczekuje się, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej, na koniec roku 2010 produkcja sprzedana przemysłu osiągnie przyrost na poziomie ok. 11,0 proc." - dodali.

W opinii analityków z MG saldo obrotów towarowych w 2010 roku w Polsce osiągnie poziom ok. -12,0 mld euro.

"Przewiduje się, że w 2010 r. wartość eksportu wyniesie ok. 116,4 mld euro, tj. o ok. 18,4 proc. więcej niż w 2009 roku. Wartość importu wyniesie natomiast ok. 128,4 mld euro, tj. o 19,4 proc. więcej niż w roku 2009. Saldo obrotów towarowych osiągnie poziom ok. -12,0 mld euro" - napisano w raporcie MG.

dzmhfky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzmhfky