Trwa ładowanie...
banki
27-11-2013 14:30

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósł

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowych wyniósł w listopadzie 2013 r. 25,7 pkt, co oznacza jego wzrost o 0,1 pkt w ujęciu miesięcznym. Licząc rok do roku zwyżka sięgnęła 7,6 pkt - podały w środę TNS Polska oraz Związek Banków Polskich.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósłŹródło: Fotolia, fot: mattz90
d1134ru
d1134ru

Marcin Idzik z TNS Polska podczas środowej konferencji prasowej mówił, że w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wskaźnik ocen wyniósł w listopadzie 26 pkt, wobec 33 w październiku, zaś wskaźnik prognoz osiągnął poziom 54 (+3 pkt).

Zaznaczył jednak, że choć w przypadku kredytów konsumenckich odnotowano nieznaczne pogorszenie tak ocen, jak i prognoz, to bankowcy znacznie gorzej ocenili rynek kredytów mieszkaniowych.

- Przez ostatnie trzy miesiące nie przybywa placówek bankowych, które mówią o zwiększeniu zainteresowania tą kategorią kredytów - powiedział, odnosząc się do kredytów mieszkaniowych.

Dodał, że powodów takiej sytuacji należy szukać m.in. w dość trudnej sytuacja na rynku pracy i w percepcji konsumentów. - Społeczeństwo jeszcze nie wierzy, że będzie lepiej, jeśli chodzi o przyszłą sytuacją ekonomiczną kraju, czy gospodarstw domowych - ocenił.

d1134ru

Z danych TNS Polska wynika jednak, że zdecydowanie poprawiła się w odczuciu badanych sytuacja na rynku kredytów samochodowych.

W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw wskaźnik ocen wyniósł 10 pkt i pozostaje na zbliżonym poziomie jak w listopadzie ubiegłego roku. Autorzy badania podkreślili jednak, że wskaźnik prognoz dla tego rynku osiągnął poziom 24 pkt, co stanowi wynik dwukrotnie wyższy w stosunku do odnotowanego na początku br.

Wskaźnik ocen dla segmentu depozytów gospodarstw domowych wyniósł w bieżącym miesiącu 10 pkt, co oznacza wzrost o 1 pkt mdm. Natomiast wskaźnik prognoz wyniosły 21 pkt., po spadku o 2 pkt. wobec października.

W przypadku prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych odczyt wyniósł 15 pkt., tyle samo, co w październiku. Z kolei wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 7 pkt. - to wzrost o 3 pkt. mdm.

Z badania wynika też, że w kolejnych sześciu miesiącach ankietowani bankowcy spodziewają się poprawy sytuacji na rynku finansowym. W porównaniu do ankiety sprzed miesiąca największa poprawa, jeśli chodzi o ich oczekiwania dotyczy kredytów konsumpcyjnych, inwestycyjnych, a także lokat długoterminowych dla firm.

d1134ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1134ru