Trwa ładowanie...
d423pxc

Wskaźnik koniunktury w budownictwie poprawia się - IRG SGH

05.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie poprawił się, a prognozy dla branży na kolejne miesiące są optymistyczne - podał w środę Instytut Rozwoju Gospodarczego...

Share
d423pxc

05.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie poprawił się, a prognozy dla branży na kolejne miesiące są optymistyczne - podał w środę Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w opracowaniu dotyczącym koniunktury w budownictwie za IV kw.

"Sezonowość branży budowlanej charakteryzuje się spadkiem wskaźnika koniunktury w I kwartale w stosunku do IV kwartału poprzedniego roku. Aż pięciopunktowy wzrost obserwowany obecnie oznacza bardzo korzystną ocenę aktywności produkcyjnej budownictwa w bieżącym okresie. I kwartał ubiegłego roku był ostatnim okresem spadkowej tendencji koniunktury w budownictwie. Od tego czasu trend jest rosnący" - napisano.

"Dominującą cechą wyników obecnego badania koniunktury w budownictwie, zwłaszcza w porównaniu z badaniami z kilkunastu poprzednich okresów, są optymistyczne prognozy na nadchodzące miesiące. Wyraźnej zmiany na korzyść można oczekiwać w zakresie poziomu produkcji i sytuacji finansowej zakładów budowlanych, portfela zamówień krajowych i eksportowych, a także zatrudnienia. Jedynie prognozy nakładów inwestycyjnych nie wskazują na odwrócenie dotychczasowej tendencji malejącej, chociaż w porównaniu z okresami przeszłymi są mniej pesymistyczne" - dodano.

Z badania IRG wynika, że głównymi barierami, które ograniczają aktywność zakładów budowlanych, są silna konkurencja wewnątrz gałęzi oraz niedostateczny popyt.

Negatywne skutki konkurencji odczuwa 64 proc. zakładów, a niedostatecznego popytu 46 proc. (PAP)

map/ jtt/

d423pxc

Podziel się opinią

Share
d423pxc
d423pxc