Wskaźnik koniunktury w handlu w lutym nieznacznie się polepszył - GUS

...

23.02. Warszawa (PAP) - W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu ukształtował się na poziomie minus 3, wobec minus 5 w styczniu - podał GUS w komunikacie.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie - 21 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 22 proc.)" - napisano w komunikacie.

Przedsiębiorcy oceniają, że poziom zapasów jest nadmierny.

"Zmniejsza się nieznacznie poziom zapasów towarów, mimo to nadal uważany za nadmierny. W konsekwencji, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem" - napisano.

Prognozy dotyczące zwolnień są zbliżone do styczniowych, zmniejszyły się także oczekiwania dotyczące wzrostu cen.

"Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali zbliżonej do przewidywań ze stycznia. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest mniejszy od zgłaszanego przed miesiącem" - napisano.

Z badania wynika, poprawie uległy przewidywania przedsiębiorców odnośnie spadków sprzedaży i trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych.

"W lutym odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży, znacznie większy niż przed miesiącem, co może być związane między innymi z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują mniejszego niż prognozowali w styczniu spadku sprzedaży" - napisano.

"Wzrastają trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem" - dodano. (PAP)

fdu/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelgus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)