Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrósł o 1,6 pkt do -7,8 pkt w styczniu
Warszawa, 05.02.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) zwiększył się o 1,6 pkt m/m do -7,8 pkt w styczniu br., podał Instytut.
05.02.2015 13:19
"W styczniu 2015 koniunktura w przemyśle przetwórczym nieznacznie się poprawiła. Wartość wskaźnika koniunktury pozostaje jednak ujemna. Jest to skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Ustało także pozytywne oddziaływanie czynników cyklicznych. Gospodarka w dalszym ciągu odczuwa negatywne skutki konfliktów politycznych. Mimo to przewidywania na najbliższe miesiące są umiarkowanie pozytywne" - czytamy w komunikacie.
Według Instytutu, poprawę koniunktury odnotowano w obu sektorach własnościowych, przy czym w sektorze publicznym była ona znacznie większa.
"W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 5,1 punktu. Odnotowano spadek produkcji i portfela zamówień, zarówno krajowych, jak i eksportowych. Spadki są jednak mniejsze niż w grudniu. Rosną zapasy. Zatrudnienie spada w obu sektorach własnościowych. Sytuacja finansowa pogorszyła się tylko w firmach prywatnych. Opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej pogorszyły się nieznacznie i tylko w sektorze prywatnym. Nasila się uciążliwość barier działalności gospodarczej, zwłaszcza bariery popytowej. Wartości głównych sald są ujemne i niższe niż w 2014 roku" - podano dalej w komunikacie.
W przekroju regionalnym zmiany koniunktury były zróżnicowane. W siedmiu województwach miało miejsce pogorszenie koniunktury, a w pozostałych odnotowano jej poprawę.
"Największy spadek wartości wskaźnika odnotowano w województwie łódzkim, zaś największą poprawę w województwie opolskim. W przekroju według wielkości zatrudnienia najniższe wartości wskaźnik koniunktury przyjął dla przedsiębiorstw dużych zatrudniających od 501 do 2000 i największych zatrudniających ponad 2000 pracowników" - podsumowuje Instytut.
(ISBnews)