Wskaźnik koniunktury w przemyśle w I spadł o 1,5 pkt do poziomu minus 6,4 pkt - IRG SGH
03.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w styczniu zmniejszył swoją wartość o 1,5 punktu, do minus 6,4 pkt. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 6,1 punktu -...
03.02.2012 | aktual.: 03.02.2012 13:53
03.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w styczniu zmniejszył swoją wartość o 1,5 punktu, do minus 6,4 pkt. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 6,1 punktu - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać poprawy koniunktury.
"Koniunktura w przemyśle przetwórczym w dalszym ciągu się pogarsza. Pojawiają się jednak oznaki ożywienia. Rosną zamówienia, oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są optymistyczne. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać poprawy koniunktury" - napisano w komunikacie IRG SGH.
"Poziom produkcji zmniejszył się tylko w firmach publicznych, prywatne nie odnotowały zmian poziomu produkcji. (...) Portfel zamówień w ujęciu ogółem zwiększył się tylko w firmach prywatnych. Zamówienia eksportowe zwiększyły się w obydwu sektorach. Rosną ceny. Spada zatrudnienie oraz pogarsza się kondycja finansowa przedsiębiorstw. Spadki wartości sald tych zmiennych są jednak mniejsze niż w grudniu" - dodano.
IRG SGH zaznacza, że nastroje przedsiębiorstw poprawiają się, ale bardzo powoli.
"Przewidywania na najbliższe miesiące są jednak optymistyczne. Przedsiębiorstwa oczekują odwrócenia się tendencji spadkowych w najbliższych miesiącach i poprawy koniunktury" - napisano.
"Maleje odsetek przedsiębiorstw narzekających na uciążliwość bariery popytowej. Rosną jednak narzekania na niestabilność przepisów prawnych i wysokość obciążeń podatkowych. W dalszym ciągu najniższe wartości wskaźnik koniunktury przyjmuje dla przedsiębiorstw najmniejszych" - dodano.(PAP)
jba/ jtt/