Wskaźnik koniunktury w przemyśle w II wzrósł o 3,4 pkt do poziomu minus 3,0 pkt - IRG SGH
08.03. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym w lutym poprawiła się, wskaźnik koniunktury wzrósł o 3,4 punktu, do minus 3,0 pkt. W skali roku miał miejsce spadek...
08.03.2012 | aktual.: 08.03.2012 13:53
08.03. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym w lutym poprawiła się, wskaźnik koniunktury wzrósł o 3,4 punktu, do minus 3,0 pkt. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 4,6 punktu - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
"Koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawiła się. Oznaki ożywienia są jednak słabsze niż w poprzednim badaniu. Rośnie eksport i zatrudnienie. Spadają zamówienia, zarówno krajowe jak i eksportowe. Oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są mniej optymistyczne niż w styczniu" - napisano w komunikacie IRG SGH.
"Poziom produkcji zmniejszył się w firmach prywatnych, publiczne odnotowały jej wzrost. Spadają zamówienia. Portfel zamówień w ujęciu ogółem zmniejszył się o prawie 7 punktów. Zamówienia eksportowe zmniejszyły się prawie o 3 punkty. Spadają ceny. Pogarsza się kondycja finansowa przedsiębiorstw i ich nastroje. Rośnie zatrudnienie. Informują o tym zarówno firmy publiczne, jak i prywatne" - dodano.
Instytut zaznacza, że zwiększył się także eksport, chociaż przedsiębiorcy informują o spadku jego konkurencyjności i zmniejszeniu korzyści z produkcji na eksport w stosunku do korzyści z produkcji na rynek krajowy.
"Przewidywania na najbliższe miesiące są umiarkowanie optymistyczne" - napisano.
W przekroju według wielkości przedsiębiorstwa pogorszyła się tylko sytuacja przedsiębiorstw największych.
"W dalszym ciągu najniższe wartości wskaźnik koniunktury przyjmuje dla przedsiębiorstw najmniejszych, najwyższe dla przedsiębiorstw bardzo dużych, zatrudniających od 501 do 2000 pracowników" - napisano.(PAP)
jba/ ana/