Trwa ładowanie...
d2j9o24

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w IV zwiększył się o 7,4 pkt mdm - IRG SGH

09.05. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawia się trzeci miesiąc z rzędu. Wskaźnik koniunktury w kwietniu zwiększył swoją wartość w stosunku do marca o 7,4...

d2j9o24
d2j9o24

09.05. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawia się trzeci miesiąc z rzędu. Wskaźnik koniunktury w kwietniu zwiększył swoją wartość w stosunku do marca o 7,4 pkt. W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika o ponad 4 pkt - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Mimo to przewidywania na najbliższą przyszłość, dotyczące zarówno sytuacji w branży, jak i całej gospodarce są pesymistyczne, dodają eksperci.

"Przedsiębiorstwa informują o znacznym wzroście produkcji oraz portfela zamówień, tak krajowych, jak i eksportowych. Rośnie zatrudnienie, poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw" - napisano w komentarzu do badań.

"Utrzymywanie się tych nastrojów może spowolnić tempo dalszej poprawy koniunktury" - dodano.

Z badań IRG SGH wynika, że w kwietniu wartości wskaźników koniunktury zwiększyły się we wszystkich analizowanych przekrojach: własnościowym, regionalnym i wielkości przedsiębiorstwa.

d2j9o24

"W stosunku do badania ze stycznia zmniejszyła się uciążliwość głównych barier działalności gospodarczej: popytowej, podatkowej i prawnej. Narastają natomiast trudności z utrzymaniem płynności finansowej, znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej oraz surowców i materiałów. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zwiększyły się wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw na maszyny, urządzenia produkcyjne i środki transportu" - komentują badania eksperci instytutu.

"Do głównych barier, ograniczających aktywność inwestycyjną przedsiębiorstwa zaliczają niezmiennie niewystarczający zysk, niedostateczny popyt i obawę przed zadłużeniem" - dodano.

Badania przeprowadzone przez IRG SGH pokazują, że przewidywania na najbliższą przyszłość są pesymistycznie.

"Przedsiębiorstwa spodziewają się spadku produkcji, zamówień i zatrudnienia. Nie oczekują także poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej. Z większym pesymizmem patrzą w przyszłość przedsiębiorstwa prywatne. Ten pesymizm nie jest zgodny z dotychczasowym rytmem zmian sezonowych" - napisano. (PAP)

bg/ ana/

d2j9o24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j9o24