Trwa ładowanie...
dy5mc7q

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w X wzrósł mdm o 2,6 pkt. do 2,3 pkt. - IRG SGH

...

Share
dy5mc7q

07.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w październiku wzrósł niespodziewanie mdm o 2,6 pkt. do poziomu 2,3 pkt. - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W październiku koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawiła się. Zmiana jest nietypowa jak na tę porę roku, wynika z silnego pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Tylko w sektorze publicznym widoczne jest negatywne oddziaływanie czynników sezonowych. Wartości wskaźników koniunktury są dodatnie" - napisano.

Jak podaje IRG SGH w badaniu, przewidywania na najbliższe miesiące są umiarkowanie pesymistyczne.

"Salda głównych pytań ankiety powiększyły swoje wartości zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku. Przewidywania na najbliższe miesiące są umiarkowanie pesymistyczne. Kierunek zmiany koniunktury będzie zależał od siły oddziaływania czynników cyklicznych" - napisano.

dy5mc7q

IRG pisze, że w tej edycji badania poziom produkcji zwiększył się, podobnie jak zamówienia, zarówno ogólny portfel zamówień jak i zamówienia eksportowe.

"Zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło, co jest zgodne z rytmem zmian sezonowych. Przedsiębiorstwa informują o wzroście uciążliwości barier działalności gospodarczej. Największy odsetek przedsiębiorstw narzeka na niedostateczny popyt, obciążenia podatkowe i niejasność przepisów prawnych. Narastają także problemy z utrzymaniem płynności finansowej i znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zwiększyły się nakłady na inwestycje. Przewidywania na najbliższe miesiące są umiarkowanie pesymistyczne. Większy pesymizm cechuje przewidywania przedsiębiorstw publicznych" - napisano w raporcie. (PAP)

map/ asa/

dy5mc7q

Podziel się opinią

Share
dy5mc7q
dy5mc7q