Trwa ładowanie...
d1t4057

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w XI spadł mdm o 5,7 pkt. do minus 3,8 pkt. - IRG SGH

05.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w listopadzie spadł z powodów sezonowych o 5,7 pkt. do minus 3,8 pkt., a w kolejnych miesiącach można się spodziewać...

Share
d1t4057

05.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w listopadzie spadł z powodów sezonowych o 5,7 pkt. do minus 3,8 pkt., a w kolejnych miesiącach można się spodziewać dalszego jej pogorszenia - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Po okresie krótkiego ożywienia koniunktura w przemyśle przetwórczym w listopadzie 2013 pogorszyła się. Jest to skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych, które jest silniejsze, niż pozytywne oddziaływanie czynników cyklicznych. W nadchodzących miesiącach oczekiwane jest dalsze pogorszenie koniunktury" - napisano.

IRG podał, że spadek wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze prywatnym, a przedsiębiorstwa publiczne odnotowały wzrost jego wartości.

d1t4057

"Po krótkim okresie wzrostów w listopadzie odnotowano spadek poziomu produkcji. Zmalały także zamówienia, zarówno portfel zamówień ogółem jak i eksportowych. Przedsiębiorstwa informują o spadku zatrudnienia i pogarszaniu się ich kondycji finansowej" - napisano.

"Maleją zapasy i poprawiają się opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Maleje także przeciętny jednostkowy koszt produkcji" - dodano.

IRG pisze, że mimo sezonowego pogorszenia koniunktury w ostatnim kwartale miał miejsce wzrost produkcji na eksport.

"Wprawdzie w opinii przedsiębiorstw pogarsza się konkurencyjność ich towarów na rynkach zagranicznych, jednak korzyści z produkcji na eksport są większe niż z produkcji na rynek krajowy" - napisano.

Przewidywania na najbliższe miesiące są pesymistyczne.

"Przedsiębiorstwa przewidują dalsze pogorszenie koniunktury" - napisano. (PAP)

map/ asa/

d1t4057

Podziel się opinią

Share
d1t4057
d1t4057