Trwa ładowanie...
d31m8t7
d31m8t7

Wskaźnik koniunktury w X wzrósł o 0,2 pkt do poziomu 7,6 pkt - IRG SGH

07.11. Warszawa (PAP) - W październiku odnotowano poprawę koniunktury zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik...
Share
d31m8t7

07.11. Warszawa (PAP) - W październiku odnotowano poprawę koniunktury zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik koniunktury w październiku zwiększył swoją wartość o 0,2 pkt., wracając do poziomu z sierpnia, plus 7,6 pkt.

"W październiku odnotowano wzrost aktywności przedsiębiorstw przemysłowych, głównie w sektorze prywatnym. Zwiększył się stopień wykorzystania mocy produkcyjnych. Jest to skutek pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Oddziaływanie to jednak wyraźnie słabnie, w końcu roku należy oczekiwać pogorszenia koniunktury" - napisano w komentarzu do badania.

"Wskaźnik koniunktury w październiku zwiększył swoją wartość o 0,2 pkt., wracając do poziomu z sierpnia, +7,6 pkt. Poprawę koniunktury odnotowano zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 7,4 pkt. W dalszym ciągu brak więc pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. W tym badaniu wzrost produkcji odnotowano tylko w firmach prywatnych. Maleje portfel zamówień, zarówno w ujęciu ogółem, jak i eksportowym. Jest to sygnał pogorszenia koniunktury w kolejnych miesiącach" - dodano.

d31m8t7

Według IRG SGH drugi miesiąc z rzędu poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Zatrudnienie rośnie, ale tylko w firmach prywatnych. Nastroje przedsiębiorców nieco się poprawiły, ale także tylko w firmach prywatnych.

"Zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw narzekających na uciążliwość barier działalności gospodarczej. Ich kolejność ciągle jest taka sama. Pierwsze miejsce zajmuje niedostateczny popyt, następnie podatki i niejasne i niestabilne przepisy prawne" - napisano w komunikacie.(PAP)

jba/ osz/

d31m8t7

Podziel się opinią

Share
d31m8t7
d31m8t7