Wskaźnik Pengab w kwietniu wzrósł o 2,4 pkt. do poziomu 30,2 pkt. (opis)
28.04. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w kwietniu 2014 roku w stosunku do marcowego pomiaru o 2,4 pkt. do poziomu 30,2 pkt. - poinformowały Związek...
28.04. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w kwietniu 2014 roku w stosunku do marcowego pomiaru o 2,4 pkt. do poziomu 30,2 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.
Wskaźnik ocen wyniósł 23,3 pkt., czyli w porównaniu do ostatniego odczytu wzrósł o 2,5 pkt., natomiast wskaźnik prognoz wzrósł o 2,4 pkt. do 37,1 pkt.
"Za tymi wzrostami stoją głównie zmiany w obrębie kredytów dla gospodarstw domowych i dla przedsiębiorstw" - powiedział na poniedziałkowej konferencji Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w kwietniu 69 pkt., bez zmian miesiąc do miesiąca, a wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 32 pkt., czyli wzrósł o 10 pkt.
Idzik tłumaczy, że wzrost wskaźnika ocen wynika z odnotowanego wzrostu liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych, w odniesieniu do których saldo ocen wzrosło mdm do 37 proc. z 22 proc. W przypadku kredytów mieszkaniowych saldo ocen nie zmieniło się mdm i wynosi 23 proc.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w kwietniu wyniósł 34 pkt., bez zmian w porównaniu z marcem, a wskaźnik ocen osiągnął 18 pkt., wobec 13 pkt. z poprzedniego odczytu.
Poprawa wynika zarówno ze wzrostu zainteresowania przedsiębiorców kredytami inwestycyjnymi, jak i obrotowymi. Saldo ocen dla rynku kredytów inwestycyjnych wzrosło w kwietniu o 12 pp., a dla kredytów obrotowych - o 11 pp.
W kwietniowym badaniu ZBP i TNS Polska prognozy dla depozytów gospodarstw domowych wyniosły 21 pkt., po wzroście o 2 pkt. wobec marcowego odczytu, a wskaźnik bieżących ocen w tym segmencie wyniósł 16 pkt. i jest niższy w stosunku do marca o 1 pkt.
Wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych zanotował w kwietniu 8 pkt., czyli był 1 pkt. niższy niż w marcu. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 3 pkt. wobec 7 pkt. w poprzednim odczycie.
"Systematycznie spada aktywność w obrębie depozytów terminowych przedsiębiorstw, co jest typowe przy wchodzeniu w okres ożywienia" - powiedział Idzik.
Poniżej salda ocen, informujące o różnicy między odsetkiem placówek stwierdzających wzrost i spadek, według danych ZBP.
saldo ocen zmiana mdm Kredyty konsumpcyjne 37 15 Kredyty mieszkaniowe 23 - Kredyty samochodowe 4 2 Kredyty inwestycyjne 31 12 Kredyty obrotowe 39 11 Depozyty bież. gosp. domowych 32 5 Depozyty bież. przedsiębiorstw 9 -6 (PAP)
pel/ ana/