Wskaźnik Pengab we wrześniu wzrósł o 1,0 pkt do 31,8 pkt (opis)
21.09. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł we wrześniu 2010 roku w stosunku do ostatniego sierpniowego pomiaru o 1,0 pkt i wyniósł 31,8 pkt - poinformował...
21.09. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł we wrześniu 2010 roku w stosunku do ostatniego sierpniowego pomiaru o 1,0 pkt i wyniósł 31,8 pkt - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor.
Wskaźnik prognoz wzrósł o 1,5 pkt do 38,5 pkt, natomiast wskaźnik ocen wzrósł o 0,4 pkt do 25,1 pkt.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł we wrześniu o 4,7 pkt, do 39,3 pkt.
"Pengab jest o 8 pkt procentowych wyższy niż przed rokiem. Wzrost wynika z dobrej akcji kredytowej, z kolei na rynkach depozytowych mamy zastój" - powiedział na konferencji Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.
"Dobrą wiadomością jest ustabilizowanie się sytuacji jeśli chodzi o kredyty nieregularne, zaczyna też przybywać rachunków oszczędnościowych. Gorzej mamy w dalszym ciągu jeśli chodzi o kredyty dla MSP. Mamy zastój w kredytach mieszkaniowych, oczekiwania są tu wyższe" - dodał.
Poinformował, że w kolejnych miesiącach możliwe są kolejne wzrosty Pengabu.
Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły w 39 proc. placówek bankowych, a spadały w 16 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 43 proc. placówek, a spadały w 17 proc.
Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 52 proc. placówek, a spadku 8 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 53 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 11 proc.
Kredyty złotowe rosły w 70 proc. placówek (w porównaniu z poprzednim pomiarem wzrost o 3 pkt), malały w 10 proc., a w pozostałych nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 83 proc. placówek (wzrost o 3 pkt w porównaniu z poprzednim pomiarem), a spadku oczekuje 3 proc. (bez zmian).
Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 82 proc. placówek, a w 3 proc. wzrosło. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 79 proc. placówek (spadek o 1 pkt), a wzrostu 12 proc. (o 1 pkt mniej w porównaniu z poprzednim pomiarem).
Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 60 proc. placówek, a spadły w 6 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 75 proc. placówek, spadku 4 proc., a pozostałe nie przewidują zmian. (PAP)
seb/ pam/ ana/